• Czwartek, 28 maja 2020

    imieniny: Augustyna, Jaromira

Wirus nabiera tempa

Środa, 5 lutego 2020 (21:13)

W ciągu ostatnich 24 godzin nastąpił największy skok w rozwoju epidemii koronawirusa – oznajmił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Ghebreyesus. Poinformował, że WHO zabiega o 675 mln dol. dotacji na walkę z wirusem.

Ghebreyesus przyznał na konferencji prasowej, że suma, o jaką prosi jego organizacja, jest duża, ale zastrzegł, że „jest to znacznie mniej, niż wyniósłby rachunek” za brak natychmiastowego przygotowania do walki z epidemią.

675 mln dol. ma pokryć plan działań na trzy miesiące. – 60 mln dol. będzie przeznaczone na sfinansowanie operacji WHO, a reszta dotacji ma trafić do krajów, które są szczególnie zagrożone (wirusem) – wyjaśnił szef WHO.

Poinformował też, że 80 proc. przypadków zakażenia wirusem w Chinach zarejestrowano w Hubei, czyli prowincji, w której znajduje się miasto Wuhan – epicentrum epidemii.

Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań w Chinach wzrosła do ponad 24,3 tys., a 490 osób zmarło.

Członek specjalnego zespołu WHO zajmującego się koronawirusem John Mackenzie skrytykował wcześniej władze Chin za ich pierwszą reakcję na wybuch epidemii i nazwał ją „karygodną”.

Powiedział też, że pierwsze wypadki zachorowań nie były szybko zgłaszane, i dodał, że jeśli Pekin ukrywał prawdziwe dane na temat zakażeń, to należy oczekiwać, że w Chinach jest więcej chorych, niż wynosi oficjalna liczba przypadków.

WHO poinformowała też, że od 11 do 12 lutego odbędzie się spotkanie kilkuset naukowców i agencji, których zadaniem będzie ustalić najlepsze metody walki z koronawirusem oraz sposoby diagnozowania zakażenia. Przedstawiciel organizacji przyznał jednak w rozmowie z Agencją Reutera, że nie ma obecnie „bardzo skutecznej” metody leczenia koronawirusa.

RP, PAP