• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

Spotkanie opłatkowe w diecezji świdnickiej

Sobota, 25 stycznia 2020 (14:12)

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe reprezentantów mediów działających na terenie tej diecezji z pasterzem Kościoła świdnickiego ks. bp. Ignacym Decem.

W homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa Słowa ksiądz biskup mówił m.in. o poprawności politycznej jako swoistej formie cenzury i zmianie znaczenia używanych słów. Przywołał w tym kontekście głośną w ostatnim okresie historię dr. hab. Ewy Budzyńskiej, socjologa z Uniwersytetu Śląskiego, która stanęła przed uczelnianą komisją dyscyplinarną za swoje wypowiedzi dotyczące rodziny, aborcji, homoseksualizmu.

– To jest właśnie typowy przykład poprawności politycznej. To jest nowa forma cenzury. Za komunizmu była inna forma cenzury, bardzo wyraźna. Ta jest inna, bardzo sprytna – podkreślił ks. bp Ignacy Dec. Dodał, że nowa cenzura robi wszystko, aby zmienić znaczenie takich słów jak: „demokracja”, „tolerancja”, „wolność” czy nazywając dziecko pod sercem matki płodem. Tworzy się przez to wrażenie, że płód nie jest jeszcze człowiekiem. Jego zdaniem mamy tutaj do czynienia z przeniesieniem  myślenia o człowieczeństwie na płaszczyznę myślenia o hipermarkecie, w którym wadliwy produkt można zwrócić przez reklamację. Tak następuje uprzedmiotowienie najwyższej ludzkiej godności.

Kaznodzieja podkreślił, że prawdę nie tylko trzeba odkrywać, głosić, przekazywać, ale trzeba się jej domagać, także od mediów.

W wypowiedzi dla naszej redakcji pasterz Kościoła świdnickiego podziękował o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi i Jego współpracownikom, kierownictwu „Naszego Dziennika” za okazywaną dotąd życzliwość, obecność na różnych diecezjalnych, parafialnych wydarzeniach. – Życzę Wam, abyście nieustannie odznaczali się energią duchową, wiernością prawdzie i taką elegancją duchową w stosunku do rzeczywistości. Jest niezwykle ważne, aby przedstawiać świat obiektywnie, zgodnie z rzeczywistością i w pozytywnym duchu ją interpretować. A Wy to znakomicie czynicie – akcentował ordynariusz świdnicki.

 

Marek Zygmunt