• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Jubileuszowy Festiwal Trzech Kultur

Niedziela, 19 stycznia 2020 (21:42)

Już po raz dziesiąty w Krzeszowie odbył się Festiwal Trzech Kultur Polski, Czech i Niemiec. Jego uczestnicy  w swoich językach  prezentowali jasełka, śpiewali kolędy i pastorałki. 

W kategorii jasełek pierwsze miejsce zdobył zespół „Echo Krzeszowa”, w gronie dziecięcych wykonawców kolęd  zwyciężył Zespół Wokalny „OSM” z Zielonej Góry, a wśród grup młodzieżowych najwyżej oceniono zespół „Bratranci” z Machowa (Czechy). Najlepszą solistką okazała się natomiast Maja Cędrowicz z Bielawy.

– Bardzo lubimy tutaj przyjeżdżać. Jest tutaj wspaniała atmosfera, jesteśmy zawsze bardzo podekscytowani i dziękujemy za tak wspaniale przygotowany przez ks. prałata Mariana Kopko i jego współpracowników festiwal. Uważamy, że jeśli jest dużo miłości, serdeczności, to wtedy jest sukces. Dla nas nie jest istotne pierwsze czy drugie miejsce, ale ważny jest sukces, który tworzą ludzie – mówią członkinie Zespołu Wokalnego „OSM” z Zielonej Góry.

Główny inicjator tego festiwalu, kustosz krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ks. prałat Marian Kopko w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreślił, że „ Pan Jezus narodził się w ubogiej stajence, a my tutaj, w Krzeszowie, także poprzez ten festiwal, dzięki wielkiej życzliwości  i pomocy ze strony m.in. założyciela i dyrektora Radia Maryja, Telewizji Trwam o. dr. Tadeusza Rydzyka, kierownictwa „Naszego Dziennika”, za co serdecznie dziękujemy, chcemy wychwalać Jego imię, dziękować za to, że dwa tysiące lat temu przyszedł na świat”. – Ten festiwal łączy nasze narody. My ciągle dążymy do pięknej współpracy Polaków, Czechów i Niemców. I wspólne śpiewanie kolęd, pastorałek, wystawianie jasełek prowadzi nas do zgody, wzajemnego zaufania, życzliwości – podkreślił ks. prałat Marian Kopko.

Marek Zygmunt