• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Służył ludziom i rodzinie

Sobota, 18 stycznia 2020 (14:06)

Zapamiętam go jako człowieka wielkiego serca, zawsze szczerego i życzliwego ludziom. Był człowiekiem dialogu i nieustannie szukał porozumienia. Najważniejsza była dla niego służba człowiekowi i rodzinie – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, wspominając zmarłego 17 stycznia ks. bp. Stanisława Stefanka.  

Ks. abp Gądecki przypomniał, że ks. bp Stefanek był mocno związany z Poznaniem. – Tutaj studiował teologię, tutaj został też wyświęcony na prezbitera przez ks. abp. Antoniego Baraniaka i zawsze czuł głęboki związek z tym miastem – zaznaczył. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też najważniejsze rysy kapłaństwa zmarłego biskupa seniora diecezji łomżyńskiej. Podkreślił, że niezwykle ważna była dla niego Biblia, rodzina, służba człowiekowi i praca dla Kościoła w Episkopacie Polski.

– Bardzo ważne w jego życiu i kapłaństwie było głębokie zainteresowanie Pismem Świętym. Studiował na Sekcji Biblijnej Wydziału Teologicznego KUL i wielką wagę przywiązywał do popularyzacji Biblii. Prowadził wykłady z egzegezy Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Chrystusowców w Poznaniu – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski. 

Jak zaznaczył ks. abp Gądecki, nie da się mówić o ks. bp. Stefanku, nie wspominając jego życzliwości dla wszystkich ludzi. – Był człowiekiem bardzo otwartym, chciał się dzielić wiedzą i wykorzystywać ją dla dobra ludzi. Dlatego tak zaangażował się w pracę dla dobra rodzin. Przez wiele lat kierował Instytutem Studiów nad Rodziną. To właśnie rodzina, troska o każde życie i o małżonków były centrum jego działalności. Bronił godności rodziny i upominał się o jej prawa – mówił ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski przypomniał także o wspólnej pracy z biskupem Stefankiem w ramach Konferencji Episkopatu Polski. – Aktywnie uczestniczył w pracach Episkopatu. Był członkiem Komisji ds. Rodziny, Komisji ds. Misji, Komisji ds. Zakonnych i Komisji ds. Liturgii. W 1993 roku został członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny  przypomniał .

Biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek TChr zmarł 17 stycznia w Lublinie. Był biskupem łomżyńskim w latach 1996-2011, a wcześniej biskupem pomocniczym szczecińsko-kamieńskim w latach 1980–1996. Miał 84 lata, w tym 60 lat kapłaństwa i prawie 40 lat biskupstwa.

RP, KEP