• Środa, 8 lipca 2020

    imieniny: Eugeniusza, Elżbiety, Edgara

Wszystko zależy od nas

Poniedziałek, 7 października 2019 (22:18)

Wierzę, że w najbliższych meczach nie tylko zagramy dobrze, ale i zdobędziemy komplet punktów – powiedział dziś Robert Lewandowski, kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski.

– Oczekujemy od siebie zwycięstw, podobnie jak oczekują ich od nas kibice. Tak naprawdę wszystko znajduje się w naszych rękach i od nas zależy, od tego, czy zagramy na miarę posiadanego potencjału. Grając dobrze, z pewnością będzie łatwiej osiągnąć wyznaczony cel i tego musimy się trzymać – powiedział Lewandowski, który od początku obecnego sezonu zachwyca w barwach Bayernu Monachium, bijąc rekordy Bundesligi, a w kadrze się zaciął. Dość powiedzieć, że za kadencji Jerzego Brzęczka zdobył zaledwie dwa gole dla narodowej drużyny, a we wrześniowym meczu z Austrią przerwał imponującą strzelecką serię na PGE Narodowym. – Zrobię wszystko, by jak najszybciej się przełamać, ale będę równie szczęśliwy, gdy gole będą zdobywać inni. Wszyscy zmierzamy przecież w tym samym kierunku i mam nadzieję, że najbliższe spotkania pomogą zapomnieć o nieco mniej udanych poprzednich – przyznał.

Zdaniem Lewandowskiego, po wrześniowych spotkaniach w kadrze nie zapanował jakiś nagły niepokój, nie pogorszyła się też atmosfera. – Oczywiście fakt, iż zdobyliśmy w nich tylko jeden punkt, nie był powodem do nadmiernego szczęścia, radości i mówienia, że wszystko jest super. Pamiętamy jednak, że w przeszłości, w trudnych momentach ratował nas spokój. Dlatego teraz też staramy się go zachować, oczekując, że karta zaraz się odwróci i wrócimy na właściwe tory. Ja, niezależnie od tego, co mówię, zawsze robię to dlatego, że chcę jak najlepiej dla reprezentacji. Każdy z nas ma świadomość, co może lepiej funkcjonować, że zawsze coś może wyglądać lepiej. Nawet po udanych spotkaniach analizowaliśmy i zwracaliśmy uwagę na rzeczy wymagające poprawy – podkreślił kapitan Biało-Czerwonych.

Choć najbliższe mecze, z Łotwą i Macedonią Północną, przynajmniej teoretycznie powinny być dla Polaków łatwiejsze, Lewandowski przestrzegł przed lekceważeniem rywali. – Do każdego trzeba podchodzić z pokorą i respektem. Z poprzednich eliminacji dobrze pamiętamy, że podobne mecze rozstrzygaliśmy nieraz na swoją korzyść dopiero w końcówkach. Najważniejsze, by skupiać się na sobie, nie na przeciwnikach – powiedział napastnik Bayernu.

Lewandowski podkreślił dziś jeszcze coś, co powinno bardzo ucieszyć zarówno fanów jego talentu, jak i sympatyków reprezentacji, bo przecież jest jej największą gwiazdą. – Wielu uważa, że po trzydziestce kariera piłkarza zmierza ku schyłkowi. Ja uważam, że tak wcale być nie musi, i mam nadzieję, że jeszcze przez ładnych parę lat będę grał na najwyższym poziomie. Między innymi dlatego z każdym okresem przygotowawczym wprowadzam jakieś zmiany, teraz było tak samo. Chcę dalej się uczyć, rozwijać swoje umiejętności, nie tylko czysto piłkarskie, bo chcę stawać się coraz lepszym człowiekiem – przyznał.

Piotr Skrobisz