• Poniedziałek, 27 stycznia 2020

    imieniny: Jerzego, Anieli, Przybysława

Dziękujmy za dobro

Sobota, 7 września 2019 (20:06)

Homilia ks. bp. Wiesława Śmigiela, biskupa diecezji toruńskiej, wygłoszona na Mszy św. z okazji 11. Dziękczynienia w Rodzinie. 

– Gromadzi nas dzisiaj Dziękczynienie w Rodzinie, a wiemy, że umiejętność dziękczynienia charakteryzuje ludzi wielkich. Człowiek niedojrzały za niewiele dziękuje, raczej rozwija w sobie postawę pełną różnych roszczeń, i kiedy dziś rozglądamy się dookoła, wielu takich ludzi możemy spotkać. Człowiek taki uważa, że wiele mu się należy, a jego apetyt na dobra materialne, komplementy, również na uczucia jest bardzo trudny do zaspokojenia. Człowiek pokory, wiary stoi w prawdzie o sobie i wie, że wiele otrzymał od rodziców. Właściwie wszystko otrzymaliśmy od kogoś: od Boga, rodziców, nauczycieli, kapłanów, mądrych ludzi, których spotkaliśmy lub którzy nas formowali. Sporo otrzymaliśmy też od Boga, Kościoła, Ojczyzny, rodziny – podkreślał ks. bp Wiesław Śmigiel.

 – To Wy jesteście najważniejsi, tworzycie wspólnoty nazywane rodzinami. Piękna nazwa; ona nam wszystko mówi o tych wspólnotach, relacjach, które są w tych wspólnotach, o relacjach miłości, szacunku, wzajemnego wsparcia, ale też mówi o tym, że rodzina jest wtedy wielka, kiedy jest silna Panem Bogiem. Tworzycie wspólnoty przepełnione życzliwością i modlitwą. Dzisiaj dziękujemy za siebie nawzajem. Moi drodzy, członkowie Ruchu Światło-Życie często pozdrawiają się słowami: „dobrze, że jesteś”. Pozwólcie, że dzisiaj ja pozdrowię Was tymi słowami: „Dobrze, że tutaj jesteście. Dobrze, że jesteście w waszych parafiach, wioskach, miastach. Dobrze, że w waszych środowiskach lokalnych jesteście i ewangelizujecie oraz dajecie świadectwo. Bardzo Wam za to dziękujemy”. Kościół i nasza Ojczyzna bardzo tego potrzebują – mówił biskup toruński.