• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

"Warto być Polakiem" w Radomiu

Poniedziałek, 25 czerwca 2012 (20:41)

Dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL, czy pozostałe etapy działalności publicznej, do momentu zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej to elementy wystawy „Warto być Polakiem” otwartej na radomskim deptaku.

Otwarcia wystawy dokona Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego prezydenta i jednocześnie prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Były premier weźmie udział w dzisiejszych obchodach 36. rocznicy wydarzeń Radomskiego Czerwca 76’.

Centralnym punktem ekspozycji jest okres prezydentury profesora Kaczyńskiego. Wystawa oparta jest na zdjęciach i najistotniejszych fragmentach wykładów, przemówień, konferencji, czy wystąpień w latach 2005 – 2010. Całość przybliża Polakom sposób myślenia prezydenta o najważniejszych dla Ojczyzny kwestiach, a także wartościach jakimi się kierował.

„Warto być Polakiem” ma na celu także zmuszenie do refleksji „nad myślą polityczną Lecha Kaczyńskiego - właśnie dzisiaj, będąc naszą wspólną spuścizną, ukazuje jak trafne i aktualne jest przesłanie myśli Lecha Kaczyńskiego w czasach niepewnych dla Polski i całej Europy”. „Celem wystawy jest refleksja nad niemającym precedensu dramatem państwa, tragicznie przerwaną prezydenturą oraz utratą elit państw” – napisali twórcy wystawy.

Wprowadzeniem do ekspozycji są słowa Macieja Łopińskiego, który pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP za urzędowania Kaczyńskiego. W słowie wstępu napisał on: „10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lech Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczypospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje - nie tylko do szacunku wobec Zmarłego, ale tez do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy - i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem spór - mamy dziś szansą odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnić, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa. Okażemy szacunek nie tylko zmarłemu prezydentowi, ale także i Polsce i sobie nawzajem, jeśli postaramy się zobaczyć tę tragicznie przerwaną prezydenturę jako propozycję dla Rzeczypospolitej. Propozycję, która płynęła z poważnego namysłu i uczciwych intencji”.

Organizatorami wystawy są: Maciej Chojnowski, osobisty fotograf prezydenta Kaczyńskiego oraz Fundacja Nowy Kierunek. Dotychczas ekspozycja była prezentowana m. in. w: Krakowie, Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Tarnowie, czy Ciechanowie.

W Radomiu wystawa znajduje się na Placu Corazziego tuż przed Urzędem Miejskim, w centralnym punkcie miasta. Tragicznie zmarły prezydent jest Honorowym Obywatelem Radomia. Tytuł ten nadano mu 9 kwietnia 2011 roku, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, towarzyszącej obchodom pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Więcej informacji o wystawie znajduje się stronie internetowej: wartobycpolakiem.org. Galeria wystawy w Radomiu dostępna jest na stronie www.radom.pl.

Izabela Kozłowska