• Czwartek, 28 maja 2020

    imieniny: Augustyna, Jaromira

Leki już w hurtowniach

Czwartek, 11 lipca 2019 (17:24)

Leki są już na terenie Polski, dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej – zapewnił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością niektórych leków. – To jest problem techniczny, wynika z globalizacji rynku – dodał.

Szumowski zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia jest w ciągłym kontakcie z firmami farmaceutycznymi w związku z problemami z dostępnością leków, m.in. na choroby tarczycy i cukrzycę. – Te leki są już na terenie Polski, dostarczone do hurtowni, za chwilę będą przekazywane dalej – poinformował. Dodał, że „to jest problem techniczny, wynika oczywiście z globalizacji rynku i dużych koncernów”.

Minister powtórzył zapowiedź, że w poniedziałek uruchomiona zostanie infolinia, w której pacjenci będą mogli otrzymać informacje o dostępności leków.

Szumowski wskazał, że problem z dostępnością leków w Polsce to także efekt działań mafii lekowej.

– W Polsce od wielu lat nikt nie walczył z mafiami lekowymi. Nasi poprzednicy znieśli kary za wywóz leków, nawet padały słowa, że jest to normalny obrót gospodarczy. No nie jest, to jest przestępstwo – podkreślił.

Dodał, że obecny rząd wprowadził „szereg regulacji prawnych, które penalizują wywóz nielegalny leków, stąd lista zagrożonych produktów i te 500 pozycji, to są właśnie te leki, które mogą być zagrożone. Wiemy, że one w Polsce są tańsze niż za granicą, w związku z tym wywóz tych leków jest zakazany”.

Z kolei główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas, odnosząc się do ostatnich doniesień mediów, zaznaczył, że program szczepień ochronnych u dzieci jest w pełni realizowany. – Mamy odpowiednie zapasy magazynowe szczepionek, wszystkie dzieci będą zaszczepione w terminie – zapewnił.

 

JG, PAP