• Czwartek, 28 maja 2020

    imieniny: Augustyna, Jaromira

Solidarni z Mary Wagner

Niedziela, 7 lipca 2019 (16:00)

Sędzia wyznaczył datę kolejnego przesłuchania kanadyjskiej obrończyni życia Mary Wagner na 9 i 10 września.

Informację o tym przekazała polskim obrońcom życia osoba, która była obecna na przesłuchaniu Mary Wagner. Miało ono miejsce pod koniec czerwca w Sądzie Najwyższym prowincji Brytyjska Kolumbia w Vancouver.

– Z informacji, jaką otrzymałem, wynika, że Mary pozostanie w areszcie do czasu zakończenia procesu. Wyrok może zostać ogłoszony 11 września. Jak wynika z przekazanej wiadomości, jeżeli Mary zostanie uznana za winną, najprawdopodobniej zostanie jej zasądzona kara 6 miesięcy pozbawienia wolności, gdyż po raz pierwszy w tej kanadyjskiej prowincji jest skazywana. Jeżeli na poczet kary zostanie zaliczony 1,5 dnia za każdy dzień aresztu, to jest szansa, że właśnie 11 września opuści więzienie – zaznacza Jacek Kotula z Fundacji PRO – Prawo do Życia, na którego zaproszenie Mary Wagner dwa razy gościła w Polsce. Na sali sądowej Mary Wagner towarzyszyło około 10 osób, w tym jej tata. Sędzia jednak zakazał upubliczniać w kanadyjskich mediach szczegóły przesłuchania do czasu zakończenia procesu.

Mary Wagner została zatrzymana przez policję w Wielką Środę, 17 kwietnia br., w ośrodku aborcyjnym Everywoman’s Health Center w Vancouver. Kanadyjka walczy o prawo do życia dzieci nienarodzonych, wchodząc do ośrodków aborcyjnych, przez co doświadcza represji w postaci aresztowań, więzienia i wyroków skazujących za „naruszanie przestrzeni legalnie działających instytucji”, jakimi w Kanadzie są środki aborcyjne.

– Mary walczy o każde dziecko poczęte pod sercem mamy, wchodzi do konkretnego ośrodka aborcyjnego, jednak poprzez swoją postawę apeluje też do kanadyjskich władz o to, aby każdy człowiek od poczęcia miał prawo do życia. W Kanadzie prawo do życia człowiek zyskuje dopiero w momencie narodzin – zwraca uwagę Jacek Kotula. Jak przypomina, przez cały czas kierowana jest zachęta, aby przesyłać Mary Wagner wyrazy solidarności za pośrednictwem poczty. – Wiemy z licznych wypowiedzi Mary, że dla niej każde słowo wsparcia i solidarności jest bardzo ważne – mówi Kotula. – Pamiętajmy o niej także w naszych modlitwach – zachęca.

Korespondencję wsparcia dla kanadyjskiej obrończyni życia można kierować na adres: Mary Wagner, Alouette Correctional Center for Women, PO Box 1000, Maple Ridge, B.C., V2X 7G4. Canada

Małgorzata Bochenek