• Piątek, 15 listopada 2019

    imieniny: Alberta, Leopolda, Idalii

Wyleczyć cukrzycę

Poniedziałek, 24 czerwca 2019 (02:35)

Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce, niepotrzebnie i przedwcześnie, ponad 30 tys. osób.

Chorują coraz młodsze osoby. Główną przyczyną cukrzycy typu 2 jest w 90 proc. otyłość i brak aktywności. Leczenie polega na obniżaniu poziomu cukru, ale konieczna jest też skuteczna walka z powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Najgroźniejsze konsekwencje cukrzycy to m.in. zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe. Problemem zajęła się redakcja „Szlachetnego Zdrowia” w lipcowym numerze miesięcznika. – Epidemią naszych czasów jest cukrzyca typu 2, dlatego w nowym numerze „Szlachetnego Zdrowia” cukrzyca i jej leczenie jest tematem przewodnim. Choroba wynika najczęściej z niewłaściwego trybu życia, m.in. z nieodpowiedniej diety oraz braku aktywności fizycznej. Naprawdę nie musimy umierać czy patrzeć, jak umierają nasi bliscy. W naszym miesięczniku eksperci podpowiadają, jak zahamować objawy cukrzycy i cieszyć się zdrowiem – mówi „Naszemu Dziennikowi” Anna Zalech, redaktor naczelny pisma.

Coraz więcej badań potwierdza, że w walce z cukrzycą poważny oręż stanowi odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. W ostatnich latach naukowcy dowodzą, że cukrzycę da się zatrzymać, a nawet wyleczyć. Na konieczność utraty wagi poprzez odpowiednią dietę w walce z cukrzycą zwracają uwagę brytyjscy uczeni. Wyciągnęli oni takie wnioski na podstawie obserwacji 149 pacjentów, dodatkowo cierpiących na nadwagę i otyłość. Po roku u 43 proc. chorych zaobserwowano cofnięcie się choroby, po dwóch latach co trzeci pacjent wciąż nie musiał brać leków. Doktor Ewa Dąbrowska na łamach lipcowego „Szlachetnego Zdrowia” zauważa, że u 83 proc. chorych z cukrzycą już po jednym tygodniu postu warzywno-owocowego nastąpiła normalizacja poziomu cukru i leki można było odstawić. W grupie tej byli głównie pacjenci z otyłością. „Nasze obserwacje pacjentów z cukrzycą, jak i innymi chorobami w czasie postu warzywno-owocowego są długotrwałe i dotyczą setek osób” – zauważa w wywiadzie pt. „Czy post leczy przyczynę cukrzycy typu 2”.

Potwierdza to również dr Joanna Barczyńska, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych, która od pięciu lat prowadzi badania dotyczące terapii dietą. – Najnowsze badania Cambella i Andersona pokazują, że jak najbardziej w cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2 dietą możemy bardzo dużo zrobić, możemy nawet całkowicie cofnąć objawy cukrzycy. Jest to ogromna broń, którą trzeba traktować poważnie – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Barczyńska. U około 90 proc. chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość. – Wiąże się ona z wydzielaniem przez tzw. tłuszcz trzewny licznych niekorzystnych cytokin zapalnych, czyli pierwszym krokiem, który musi cukrzyk wykonać, jest zrzucenie wagi –wyjaśnia nam dr Barczyńska.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Aneta Przysiężniuk-Parys