• Wtorek, 15 października 2019

    imieniny: Teresy, Jadwigi, Aurory

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Sumienie lekarza

Sobota, 22 czerwca 2019 (20:00)

Wystąpieniem prof. Bogdana Chazana pt. „Sumienie lekarza i sumienie pacjenta” zakończył się Międzynarodowy Kongres „Nauka w służbie życiu”, który odbył się 21 i 22 czerwca w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyli naukowcy z 14 państw.

Dzień drugi kongresu rozpoczął się Mszą św. w kościele farnym. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Wątroba. W homilii biskup nawiązał do postaci św. Tomasza Morusa, angielskiego męczennika żyjącego na przełomie XV i XVI wieku, którego wspomnienie liturgiczne przypada 22 czerwca. „Jego wewnętrzna prawość zajaśniała szczególnym blaskiem na polu obrony sumienia. (…) Święty Tomasz pokazuje moc i niezłomność ludzkiego sumienia wtedy, gdy władcy zaczynają je łamać…” – mówił hierarcha. Biskup Wątroba przypomniał, za św. Janem Pawłem II, trzy najważniejsze przymioty dobrze uformowanego sumienia: prawość, pewność i delikatność.

Na początku dzisiejszych sesji prof. Bogdan Chazan odczytał list od Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady, która aktualnie odbywa kolejną karę więzienia za rozdawanie w placówkach aborcyjnych róż i ulotek nt. ratowania życia. Sobotnie sesje dotyczyły następujących zagadnień: „Współczesne problemy rodzin”, „Świętość i godność ludzkiego życia”, „Pomiędzy nauką, przepisami prawa i bioetyką” oraz „Dylematy opieki położniczo-neonatologicznej, sumienie lekarza i pacjenta”. Wykłady wygłosili m.in. dr Donna J. Harrison z Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów „Pro Life”, Patrick Buckley z irlandzkiego oddziału Human Life International oraz mecenas Jerzy Kwaśniewski z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Ostatni wykład pt. „Sumienie lekarza i sumienie pacjenta” zaprezentował prof. Bogdan Chazan.

Organizatorami kongresu byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Fundacja „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. 

RP, KAI