• Środa, 16 października 2019

    imieniny: Jadwigi, Florentyny, Gawła

Świdnica

Pół wieku kapłaństwa

Piątek, 21 czerwca 2019 (22:15)

Dokładnie 50 lat temu, 21 czerwca 1969 r., ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp Ignacy Dec przyjął we Wrocławiu święcenia kapłańskie. Z tej okazji jubilat będzie przewodniczył jutro o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej uroczystej Eucharystii, a w poniedziałek o godz. 16.00 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, którego przez dwanaście lat był rektorem, otrzyma tytuł doktora honoris causa tej uczelni.

 

Pytany przez „Nasz Dziennik”, co jego zdaniem z perspektywy tych pięćdziesięciu lat posługi kapłańskiej jest najistotniejsze, odpowiedział, że „najkrócej mówiąc, to jest służba Bogu i ludziom”.

– Moja kapłańska droga była tak trochę dwutorowa w tym znaczeniu, że przez wiele lat byłem nauczycielem akademickim, a posługa duszpasterska miała mniejszy zakres. Ale to się zmieniło, gdy przyjąłem sakrę biskupią i zostałem pierwszym biskupem diecezji świdnickiej. Z woli św. Jana Pawła II z katedry profesorskiej przeszedłem na katedrę biskupią. W moim kapłaństwie udało się mi połączyć te dwie drogi, bo np. moje przygotowanie filozoficzno-teologiczne bardzo się przydało do posługi duszpasterskiej, gdy idzie o głoszenie Słowa Bożego, spotkania z wiernymi, duchowieństwem – powiedział ks. bp Ignacy Dec.

Jeden z najbliższych współpracowników jubilata, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Krzysztof Ora, podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że ks. bp Ignacy pełni swoją posługę, przede wszystkim będąc mocno zakorzeniony w osobistej modlitwie. Jest dla kapłanów wzorem człowieka modlitwy, która staje się źródłem siły w realizacji powierzonych zadań.

– Nasz ordynariusz wyraźnie nie ogranicza swojego powołania do tego, co wiąże się z prezbiterium, amboną, urzędem, ale jest pasterzem, który bez lęku i zarazem z radością szuka okazji do spotkania, rozmowy w różnych okolicznościach z ludźmi – wskazuje ks. Ora. Z kolei jeden z jego wielu seminaryjnych wychowanków ks. prałat Marian Kopko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, podkreśla w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika”, że jest wdzięczny księdzu biskupowi za jego ogromną miłość do Kościoła i Ojczyzny.

– Ukazywał nam to pięknie w swoich wykładach we wrocławskim seminarium duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. Uważnie śledzę jego wywiady, wypowiedzi publikowane w „Naszym Dzienniku”, na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz w kolejnych tomach wydawanej przez jubilata „Siejby Słowa”, w której zawarte są teksty jego homilii i różnych okolicznościowych wystąpień. Z głębi serca serdecznie dziękuję biskupowi Ignacemu za jego nieustanną, okazywaną w różny sposób przyjaźń – podkreśla ks. prałat Marian Kopko.

Rozmowa z ks. bp. Ignacym Decem jutro w „Naszym Dzienniku”.

Marek Zygmunt