• Piątek, 15 listopada 2019

    imieniny: Alberta, Leopolda, Idalii

Przebłaganie za świętokradztwa

Piątek, 21 czerwca 2019 (06:01)

W niedzielę, 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże! Święty Mocny!”. – Decyzją biskupów będzie to modlitwa wynagradzająca za świętokradztwa i profanacje – napisał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w oświadczeniu.

„W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. 
 
„Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę, 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację »Święty Boże! Święty Mocny!«” – czytamy w oświadczeniu. 

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę, 23 czerwca br., po każdej Mszy Świętej, zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „Chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”. 

„Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?” – pytał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. 

„Zdecydowane »nie« mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących” – podkreślił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Ksiądz abp Kupny dodał, że „pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii” i „atak na wszystko to, co dla nas najświętsze”. 

Pieśń błagalna „Święty Boże! Święty Mocny!” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. 

BP KEP