• Wtorek, 15 października 2019

    imieniny: Teresy, Jadwigi, Aurory

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Czwartek, 13 czerwca 2019 (18:05)

Premier Węgier Viktor Orbán przyjął w czwartek premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) – poinformowała telewizja węgierska M1, pokazując migawki z powitania gości, w tym szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

Komentator telewizji przypomniał, że według rzecznika Orbána, Bertalana Havasiego, premierzy V4 mają podczas nieformalnego spotkania rozmawiać „o aktualnych kwestiach unijnych”.

W środę rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller napisał na Twitterze, że głównym tematem spotkania będzie kwestia obsady stanowisk w Komisji Europejskiej oraz w innych instytucjach unijnych.

Czeski dziennik „Lidove Noviny” poinformował, że premier Czech Andrej Babisz zwołał do Budapesztu spotkanie szefów rządów państw V4 w celu przedyskutowania wspólnej strategii na zbliżający się szczyt UE. „Premierzy mieliby porozmawiać o wspólnych kandydatach na kluczowe stanowiska unijne. Rozmawiać ma się przede wszystkim o obsadzeniu stanowisk szefów Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej. Na szczyt w Brukseli V4 chce przybyć w przyszłym tygodniu z jednolitym nastawieniem” – powiedziało źródło cytowane w „Lidovych Novinach”.

W ubiegłym tygodniu w piątek w KPRM premier Morawiecki spotkał się z szefem frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w PE i kandydatem na szefa KE Manfredem Weberem. Mueller powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że omawiane były kwestie obsady stanowisk w nowej KE oraz w innych instytucji unijnych. „Na tym etapie polski rząd zabiega, aby zachować równowagę programowo-geograficzną w ramach, czy to stanowisk w Komisji Europejskiej, czy innych instytucji unijnych” – mówił rzecznik polskiego rządu.

Dodał, że na tym etapie „polski rząd jeszcze nie wskaże kandydata, którego chciałby poprzeć w ramach ubiegania się o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej”. Jak wskazał, stanowisko polskiego rządu w sprawie kandydata na przewodniczącego Komisji będzie znane zapewne na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej, zaplanowanym na 20 czerwca.

Pod koniec maja szef PE Antonio Tajani mówił – po posiedzeniu konferencji przewodniczących – że większość liderów grup politycznych w PE opowiedziała się za tym, aby przywódcy państw UE wybrali szefa KE spośród kandydatów wskazanych przez grupy polityczne, tzw. kandydatów wiodących.

 

JG, PAP