• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Skutecznie wychowywać

Czwartek, 14 marca 2019 (03:47)

„Szkoła miejscem wychowania człowieka” – to tytuł konferencji naukowej, która już w najbliższą sobotę odbędzie się w Auli KUL.

 

Spotkanie poświęcone jest różnym aspektom wychowania w szkole. Już po raz osiemnasty podczas ogólnopolskiej konferencji nauczyciele i wychowawcy wspólnie będą pochylać się nad tematami dotyczącymi m.in. skuteczności wychowawczej i reformy szkolnictwa. Wydarzenie organizowane przez Katedrę Antropologii Filozoficznej i Filozofii Prawa KUL oraz Fundację Servire Veritati Instytutu Edukacji Narodowej rokrocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem. „Pragniemy zastanowić się nad warunkami sprzyjającymi, jak i utrudniającymi pełnienie tej ważnej funkcji szkoły” – informują organizatorzy.

Tegoroczna – XVIII Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców pt. „Szkoła miejscem wychowania człowieka” odbędzie się w sobotę, 16 marca br., w Auli 114 Centrum Transferu Wiedzy (CTW) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Al. Racławickie 14).

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. Pierwszą prelekcję wygłosi ks. dr Bogdan Czupryn z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Jego tytuł to: „Szkoła jako środowisko wychowujące do dojrzałości. Co decyduje o skuteczności wychowania w szkole?”.

Następnie głos zabierze psycholog ks. dr Marek Dziewiecki, który poruszy temat „empatii i asertywności w komunikacji wychowawczej”. Po jego wystąpieniu zaplanowana jest dyskusja.

Magister Renata Nowak przedstawi zebranym modele współczesnego nauczyciela. Tuż po niej wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu dr Mateusz Kiereś poszuka odpowiedzi na pytanie, co jest bardziej skuteczne: „Usługi edukacyjne czy kształcenie i wychowanie?”. Z kolei „Rodzic-konsument w szkole. Roszczeniowość w miejsce wsparcia i współpracy” – to tytuł wykładu przygotowanego przez mgr. Jacka Banasia (ODN IEN).

Po przerwie, około godz. 13.10, rozpocznie się drugi blok konferencji. Jego sztandarowe zagadnienie to: „Reformy i transformacje a tożsamość szkoły”. Tu zaplanowany jest dwugłos, którego uczestnikami będą mgr Teresa Misiuk (lubelski kurator oświaty) oraz mgr Małgorzata Sagan (Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie). Po nim rozpocznie się „czas otwartego mikrofonu”, gdzie każdy będzie mógł zabrać głos. Wydarzenie zakończy ekspozycja plakatowa: „Szkoła – między ideałem a rzeczywistością”.

Doktor Andrzej Mazan, pedagog i wychowawca, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że poszerzanie wiedzy z zakresu edukacji jest powinnością wychowawców. – Na pierwszym miejscu należy postawić osobę, która przekazuje wiedzę i jednocześnie uczy rozumienia świata. A przede wszystkim powinna służyć jako wzorzec moralny. Myślę, że to jest najdelikatniejsza sprawa we współczesnej szkole i współczesnym systemie edukacji: jaki wzorzec stanowią osoby, które uczą – podkreśla dr Andrzej Mazan.

Chętni do udziału w konferencji mogą zgłaszać się pod nr. tel. (81) 743 75 15 (pon.-pt. w godz. 8.00-15.00). Mogą to także zrobić poprzez pocztę elektroniczną. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres: ien@ien.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ien.pl.

Rafał Stefaniuk