• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

Watykan

Rocznica wyboru

Środa, 13 marca 2019 (03:41)

Dziś mija 6. rocznica wyboru Papieża z Argentyny. Przyjmując imię Franciszek, ks. kard. Jorge Mario Bergoglio przerwał trwającą 1100 lat tradycję, zgodnie z którą kolejni Następcy św. Piotra przybierali imiona swoich poprzedników.

13 marca 2013 roku o godz. 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Oznaczało to, że 115 kardynałów-elektorów dokonało wyboru w piątym głosowaniu. Kilkanaście minut po godz. 20.00 ks. kard. Jean-Louis Tauran zaskoczył chyba wszystkich, ogłaszając z balkonu bazyliki watykańskiej pontyfikat Papieża z Argentyny. „Biały dym, który wzniósł się z Kaplicy Sykstyńskiej, rozchodził się zatem w mroku i deszczu zimnego wieczoru rzymskiego, rozpraszając raz jeszcze rachuby i przewidywania, nie tylko dziennikarzy…” – napisał w pierwszą rocznicę tego wydarzenia na łamach „L’Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian. Redaktor naczelny tej gazet dodał: „Wspomnienia z tamtego deszczowego i zimnego wieczoru są liczne i różne, jednak – przy bezprecedensowej nowości Biskupa Rzymu wziętego ’niemal z krańca świata’ – najnowszym rysem, który ujawnił się w jego pierwszych słowach, przemyślanych i zarazem prostych, była niewątpliwie wspólna modlitwa z wiernymi. A po Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała, odmówionych za jego poprzednika, nastąpiła milcząca modlitwa ludu, by wypraszać dla elekta błogosławieństwo Boże…”.

Franciszek jest nie tylko pierwszym Następcą św. Piotra z Ameryki Południowej. Jest pierwszym od czasu Papieża Grzegorza III (731-741) Biskupem Rzymu spoza Europy, pierwszym od czasu Grzegorza XVI (1831-1846) zakonnikiem wybranym na Stolicę Piotrową i pierwszym jezuitą w historii papiestwa.

W ciągu 6 lat pontyfikatu Franciszek odbył 27 zagranicznych podróży apostolskich, podczas których odwiedził 40 państw. Odbył również 23 pielgrzymki na terytorium Włoch. W tym samym czasie wydał 2 encykliki i 3 adhortacje apostolskie. Ogłosił również 1176 błogosławionych oraz 879 świętych. Jest pierwszym Papieżem, który kanonizował aż trzech swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej.

Niezbadane są wyroki Bożej Opatrzności i „Duch tchnie, kędy chce” (J 3,8). Być może dlatego Papież, który miał przewodniczyć jubileuszowi 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, został wybrany 13 marca 2013 roku, w trzynastym dniu „sede vacante”…

W planach Bożej Opatrzności nie ma przypadków. Pontyfikat Franciszka został nam dany, a zarazem „zadany”. „Módlcie się za mnie!” – z taką niecodzienną prośbą Papież z Argentyny zwrócił się już w dniu swego wyboru zarówno do zgromadzonych na placu św. Piotra, jak i za pośrednictwem radia i telewizji do milionów ludzi na całym świecie. „Módlcie się za mnie!” – prosi przy każdej okazji, bo – jak wyznał dziennikarzom na pokładzie samolotu z Rio de Janeiro – ma świadomość swoich ograniczeń i nieprzypadkowo często powtarza, że „wszystko jest łaską”.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Sebastian Karczewski