• Czwartek, 28 maja 2020

    imieniny: Augustyna, Jaromira

Negocjacje USA–Chiny

Niedziela, 10 marca 2019 (20:37)

Chiny pracują z USA dniem i nocą nad umową handlową, która będzie odpowiadała interesom obu stron i spełni nadzieje świata, w tym w sprawie zniesienia karnych i odwetowych ceł – powiedział w sobotę wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen.

USA i Chiny toczą obecnie spór, który chińskie ministerstwo handlu określało jako największą wojnę handlową w historii gospodarki. Administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadziła karne cła na chiński eksport do Stanów Zjednoczonych, by zmusić Pekin do reform polityki handlowej, którą Waszyngton uznaje za nieuczciwą, na co Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

Osiągnięte w ostatnich tygodniach postępy w negocjacjach skłoniły jednak Biały Dom do bezterminowego wstrzymania podwyżki karnych ceł na chińskie produkty warte 200 mld dolarów rocznie. Wcześniej zapowiadano, że cła wzrosną, jeśli obie strony nie osiągną ostatecznego porozumienia przed 2 marca.

W kuluarach trwającej w Pekinie dorocznej sesji parlamentu wiceminister Wang ocenił, że wzajemne nakładanie ceł szkodzi zarówno interesom USA, jak i Chin, a także gospodarce światowej. Wyraził optymizm w sprawie negocjacji, ale zaznaczył, że uzgodniony mechanizm handlowy musi być oparty na równości stron i uczciwości.

„Obecnie zespoły ekonomiczne i handlowe z obu stron nie szczędzą wysiłków, by komunikować się i negocjować ze sobą, aby osiągnąć porozumienie zgodne z zasadami i kierunkami wyznaczonymi przez przywódców obu państw (…), czyli znieść wszystkie wzajemne taryfy, aby dwustronne relacje handlowe mogły powrócić do normy” – powiedział wiceminister.

 

JG, PAP