• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

PGNiG

Wydobywać do końca

Czwartek, 7 marca 2019 (23:39)

Eksploatowane już od wielu lat złoża gazu w naszym kraju mogą zyskać „drugie życie”.

 

Lepszemu wykorzystaniu rodzimych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej służyć ma wprowadzany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo nowoczesny system zarządzania złożami. Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreśla, że dziś trudno nam liczyć na odkrycia w kraju takich złóż ropy i gazu, które można będzie uznać za duże. To dotychczas prowadzona optymalizacja działalności wydobywczej pozwala utrzymywać nam krajowe wydobycie na poziomie blisko 4 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

– Polska nie jest krajem, który byłby szczególnie bogaty w węglowodory. Dlatego też musimy jak najlepiej wykorzystywać te zasoby, którymi dysponujemy – podkreśla prezes Woźniak. Wyjaśnia, że polskie złoża w większości są w znacznej mierze wyeksploatowane i gdyby nie już prowadzona optymalizacja wydobycia, to moglibyśmy mówić, że w 2018 r. krajowe wydobycie byłoby mniejsze o 0,5 mld m sześc. Dążenie do jak najlepszego gospodarowania dostępnymi złożami jest już – jak zaznacza Woźniak – trendem światowym, stosowanym także przez firmy z branży działające w krajach, gdzie ropy i gazu jest pod dostatkiem.

Dłuższe życie złoża

Wykorzystanie w większym stopniu naszych własnych złóż umożliwić ma zintegrowany system zarządzania złożem „Cyfrowe złoże”. – Zintegrowane zarządzanie złożami – na etapie poszukiwań, eksploatacji i inwestycji – przyczyni się do zwiększenia sczerpania i przedłużenia żywotności złóż przy obniżeniu kosztów produkcji i większego zwrotu z inwestycji – tłumaczy prezes Woźniak.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Artur Kowalski