• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

Rolnictwo

Pocztą lub przez internet

Wtorek, 5 marca 2019 (03:19)

Jeszcze tylko do 14 marca rolnicy prowadzący małe gospodarstwa będą mogli złożyć specjalne oświadczenia, które umożliwią im ubieganie się o dopłaty bezpośrednie.

 

Wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 rolnicy w Polsce – tak jak w zeszłym roku – zobligowani są złożyć przez internet. Specjalnie w tym celu uruchomiono aplikację eWniosekPlus. – Przeniesienie możliwości składania wniosku o dopłaty bezpośrednie do internetu jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że jest to bardzo wygodne, to jeszcze ma ogromny atut w postaci tego, że system natychmiast wyłapuje wpisane błędy i można je na bieżąco poprawić. Myślę, że z roku na rok będzie przybywać osób, które z entuzjazmem podchodzą do nowoczesnych rozwiązań – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” rolnik Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” województwa zachodniopomorskiego.

W tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała elektroniczne wnioski od 15 marca. Te, które trafią do niej wcześniej, nie będą honorowane.

Z kolei właściciele małych gospodarstw mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie szybciej i równie wygodnie. Wystarczy, że do czwartku, 14 marca, w powiatowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożą specjalne papierowe oświadczenia. – Dla rolników, którzy prowadzą gospodarstwa do 10 ha i nie ma konieczności, aby w ich oświadczeniach zachodziły jakiekolwiek zmiany, ta opcja jest bardzo wygodna i dużo szybsza. Wystarczy złożyć papierowe oświadczenie i ono zastępuje całą procedurę związaną ze złożeniem wniosku za pomocą aplikacji eWniosekPlus – mówi „Naszemu Dziennikowi” Paweł Mucha, rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Oświadczenie rolnik może złożyć osobiście lub ktoś może to zrobić w jego imieniu. Agencja honoruje także te dokumenty, które zostaną przysłane pocztą. W tej sytuacji o przekroczeniu terminu złożenia wniosku lub jego dotrzymaniu decyduje data stempla pocztowego. – To, co cieszy, to fakt, że jest duże zainteresowanie tą formą ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Do końca zeszłego tygodnia oświadczenia złożyło ponad 55 tys. osób – dodaje rzecznik.

Warto pamiętać, że oświadczenia złożone drogą elektroniczną w formie e-maila nie będą brane pod uwagę. Dopuszczalną wirtualną formą składania oświadczeń jest skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej organu administracji publicznej. Złożone przez rolników oświadczenia zostaną następnie wprowadzone do systemu elektronicznego przez pracowników Agencji. Jak podkreśla ARiMR, składanie papierowych oświadczeń jest ukłonem w kierunku tych osób, które cenią sobie tradycyjne formy współpracy z urzędem.

W zeszłym roku na dopłaty bezpośrednie przeznaczono 14 mld zł. Ubiegało się o nie ok. 1 mln 330 tys. rolników. Wśród nich ok. 431 tys. skorzystało z możliwości złożenia oświadczeń w formie papierowej. Pozostali – a więc prawie 900 tys. – przesłało do Agencji wnioski o dopłaty drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

– Zachęcamy do tego, żeby ze złożeniem oświadczeń nie czekać do ostatniej chwili. Wypełnienie oświadczenia nie jest skomplikowane, więc dla własnej wygody pomyślmy o tym wcześniej – podkreśla Paweł Mucha.

Rafał Stefaniuk