• Niedziela, 26 maja 2019

    imieniny: Eweliny, Filipa, Pauliny

Caritas pomaga niepełnosprawnym w Palestynie

Wtorek, 5 lutego 2019 (21:54)

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jerozolima zorganizowało akcję, dzięki której pomoc otrzymały osoby niepełnosprawne w Palestynie. Akcję wsparło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Organizacje od kilku lat wspierają integrację społeczną osób niepełnosprawnych na kilku poziomach: aktywizują ich zawodowo, pomagają im funkcjonować w rodzinach, prowadzą różnorakie terapie, a także poprawiają infrastrukturę różnych placówek, które współpracują z osobami w różny sposób upośledzonymi.

Dzięki pomocy wiele osób niepełnosprawnych mogło zrealizować swoje marzenia związane z pracą zawodową. 20 mikrobiznesów uzyskało środki na zakup sprzętu, 22 osobom zaproponowano kilkumiesięczne zatrudnienie w instytucjach państwowych, 3 osoby znalazły wymarzone zajęcie przy obsłudze sklepu internetowego sprzedającego wyroby osób niepełnosprawnych z drzewa oliwnego, 75 dzieci miało możliwość regularnego wsparcia fizjoterapeutycznego na okres kilku miesięcy czy uzyskać wsparcie w ramach warsztatów dla matek dzieci z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową bądź skorzystania z warsztatów muzycznych dla słabo słyszących dzieci.

Projekty dla osób niepełnosprawnych są prowadzone w Palestynie od wielu lat. Są one kompleksową odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jezuita – o. Sami Hallak, który na co dzień pracuje w jednej z najbardziej zniszczonych wojną dzielnic muzułmańskich Allepo, mówi, że dziś tam rodziny najbardziej potrzebują wsparcia w ogrzewaniu, w zakupie oleju.

– Potrzebna jest także pomoc medyczna. Gdy pojawia się jakiś problem medyczny, rodzin nie stać nawet na zakup leków – wyjaśnia jezuita i dodaje, że bardzo ważne jest także to, by odbudować tamtejszym ludziom ich miejsca pracy.

– Syryjczycy są narodem dumnym i pracowitym, ale potrzeba im czynnika, który im w tym pomoże. Mówi się, że dobrze jest dawać ludziom wędkę, a nie rybę. My wychodzimy właśnie z tego założenia i chcemy pomagać im odbudowywać ich warsztaty pracy – mówi kapłan.

Jak mówi o. Hallak, Caritas Polska pomogła już w odbudowie 150 syryjskich warsztatów.

Caritas Polska informuje że, dopełnieniem działań projektowych była kampania społeczna, w ramach której przygotowano spoty telewizyjne, publikowano artykuły, dystrybuowano broszury informacyjne oraz zorganizowano konferencję. Celem kampanii było zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę osób niepełnosprawnych i postrzeganie ich aktywności. Promowano pozytywne przekonania – możliwość edukacji niepełnosprawnych z odpowiednim dostosowaniem do rodzaju i stopnia niepełnosprawności, niezależność w życiu codziennym i aktywność zawodową.

Projekt „Wsparcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych w regionie Betlejem” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

MP