• Niedziela, 26 maja 2019

    imieniny: Eweliny, Filipa, Pauliny

Apel o obronę życia

Sobota, 2 lutego 2019 (18:40)

Papież Franciszek zaapelował do wszystkich polityków, by niezależnie od swoich przekonań i wyznawanej wiary jako pierwszy kamień dobra wspólnego postawili ochronę życia tych, którzy mają się urodzić i wejść w społeczeństwo, którego są przyszłością i nadzieją. Ojciec Święty mówił o tym w czasie specjalnej audiencji dla przedstawicieli Ruchu na rzecz Życia we Włoszech. Jutro w tym kraju obchodzony będzie 41. Ogólnokrajowy Dzień Życia.

Franciszek podkreślił, że bardzo potrzebne są inicjatywy przypominające o obowiązku obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wskazał, że szczególnie jest to ważne we współczesnym społeczeństwie, gdzie życie redukuje się do „dobra konsumpcyjnego”, czegoś, co każdy „może wykorzystać i wyrzucić na śmietnik” – co prezentuje się wręcz jako „prawa człowieka”.

Papież zauważył, że ochrona życia wyraża się w wielu działaniach: ochronie zdrowia, edukacji, zapewnieniu pracy, czyli innymi słowy: w trosce o to, by człowiek mógł godnie żyć. Nie dotyczy to tylko jednostek czy wybranych zawodów, ale każdego człowieka.

„Dobrowolne zgaszenie życia, kiedy zaczyna ono rozkwitać, jest zdradą naszego powołania, a także paktu, który łączy między sobą pokolenia, paktu, który pozwala nam patrzeć w przyszłość z nadzieją. Tam, gdzie jest życie, jest nadzieja! Jeśli jednak samo życie jest naruszone u swego początku, to to, co pozostaje, nie jest przyjęciem pełnym wdzięczności i zadziwienia darem, ale zimną kalkulacją tego, co posiadamy i czym możemy rozporządzać. Wtedy również życie redukuje się do dobra konsumpcyjnego, które można wykorzystać i wyrzucić na śmietnik – my sami czy inni. Jakże dramatyczna jest ta wizja – niestety, rozpowszechniona i zakorzeniona, przedstawiana również jako prawo człowieka, i jakże wiele cierpienia wyrządza najsłabszym z naszych braci!” – mówił Franciszek.

Apelując do polityków, by stali się prawdziwymi obrońcami życia, Papież podkreślił, że nie mogą ulec logice skierowanej wyłącznie na własny interes, bezpośredni zysk czy interes jakiejś grupy. „Politycy muszą spoglądać dalekosiężnie, z sercem muszą patrzeć na wszystkich” – podkreślił Franciszek.

RP, KAI