• Wtorek, 7 lipca 2020

    imieniny: Estery, Ewalda, Klaudiusza

„Żółte kamizelki” nadal na ulicach Francji

Sobota, 2 lutego 2019 (18:38)

Tysiące „żółtych kamizelek” przemaszerowało w sobotę ulicami Paryża i innych francuskich miast. To już 12. weekend protestów przeciwko rosnącym kosztom utrzymania w tym kraju. Manifestańci złożyli hołd poszkodowanym w czasie wcześniejszych demonstracji. 

Tak jak podczas poprzednich protestów uczestnicy akcji nieśli flagi Francji i transparenty z hasłami przeciwko prezydentowi Emmanuelowi Macronowi. Na czele demonstracji znaleźli się poszkodowani w czasie akcji z poprzednich weekendów. Niektórzy z nich mieli założone opaski na oko. 

MSW Francji poinformowało, że w związku z kolejną falą protestów zmobilizowano 80 tys. funkcjonariuszy, w tym 5 tys. w Paryżu.

Według policji w Paryżu protestowało 10 tys. osób; media informują o 13,8 tysięcy. Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć część protestujących, którzy podpalili kosze na śmieci i skuter. Jak pisze Reuters, w porównaniu do poprzednich weekendów atmosfera w sobotę jest stosunkowo spokojna.

Demonstracje odbyły się też w Tours, Valence, Marsylii i Bordeaux. 

Protestujący w sobotę złożyli hołd poszkodowanym w czasie trwających od listopada protestów oraz potępili użycie przez siły bezpieczeństwa miotaczy gumowych pocisków (flash ball). Stosowanie tej broni jest zabronione w większości krajów europejskich. W piątek rząd ostrzegł, że policja nie zawaha się użyć miotaczy, jeśli w czasie demonstracji dojdzie do aktów przemocy.

Według oficjalnych źródeł cytowanych przez Reutera od początku demonstracji rannych zostało ogółem ok. 1000 funkcjonariuszy policji i ok. 1,7 tys. demonstrujących. Odnotowano co najmniej cztery poważne uszkodzenia oczu. 

MSW podaje, że w ubiegły weekend, 26–27 stycznia, w protestach „żółtych kamizelek” wzięło udział w całej Francji ok. 69 tys. osób.

„Żółte kamizelki” demonstrują od połowy listopada 2018 roku i oprócz rezygnacji z planowanej podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, domagają się podniesienia płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych. Zgłaszają też żądania polityczne i chcą dymisji prezydenta Macrona. 

RP, PAP