• Środa, 21 kwietnia 2021

    imieniny: Anzelma, Feliksa, Zelmiry

Biskupi upominają się o religię

Sobota, 23 czerwca 2012 (11:05)

Obradujący we Wrocławiu księża biskupi wyraźnie podkreślali też, że Kościół nie zgodzi się na odpis podatkowy w wysokości 0,3 proc. proponowany przez rząd w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego. Okazją do spotkania Episkopatu we Wrocławiu jest złoty jubileusz kapłaństwa miejscowego metropolity ks. abp. Mariana Gołębiewskiego.

Stojący na czele Zespołu Roboczego Kościelnej Komisji Konkordatowej ks. kard. Kazimierz Nycz w czasie obrad poinformował biskupów o przebiegu dotychczasowych rozmów z władzami na temat likwidacji Funduszu Kościelnego. Jak stwierdził metropolita warszawski, biskupi opowiedzieli się za dalszym prowadzeniem rozmów z rządem w kierunku znalezienia realnego kompromisu satysfakcjonującego obie strony. Jedno jest pewne, Kościół nie zgodzi się na takie rozwiązanie, które zagrozi pełnieniu jego misji w społeczeństwie. - Nie będzie naszej zgody na 0,3 proc. odpisu podatkowego. Możemy rozmawiać z rządem o 0,6 proc. i w górę - podkreślił w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.
Księża biskupi podjęli także kwestie związane z katechezą w szkole oraz statusem religii i etyki w ramowym planie nauczania. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. wychowania ks. bp Marek Mendyk, który referował to zagadnienie, zwraca uwagę w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", że ministerstwo edukacji twierdzi, iż nic się nie zmieni w tej sprawie po wejściu w życie rozporządzenia z lutego br. - Ale strona kościelna ma w tej kwestii zupełnie odmienne zdanie - podkreśla ksiądz biskup. - Niezbędna jest nowelizacja tego rozporządzenia, bo rodzi obawy samorządów, że będą musiały finansować lekcje religii z własnych funduszy. O tym, że jest ono niejasne, źle świadczą liczne interwencje ze strony samorządów lokalnych - zwraca uwagę ks. bp Mendyk, który złożył już do kościelnej komisji konkordatowej wniosek o zajęcie się sprawą religii w szkole.
Koncertem galowym zorganizowanym wczoraj w Operze Wrocławskiej rozpoczęły się obchody 50. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez ks. abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolitę wrocławskiego. Centralnym punktem dwudniowych obchodów z udziałem Episkopatu Polski będzie Msza św. koncelebrowana w katedrze wrocławskiej dzisiaj o godz. 10.00. Urodzony 22 września 1937 r. w Trzebuchowie (diecezja włocławska) ks. abp Marian Gołębiewski przyjął święcenia kapłańskie 24 czerwca 1962 r. we Włocławku. 20 lipca 1996 r. został mianowany ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a osiem lat później 24 kwietnia 2004 r., został arcybiskupem metropolitą wrocławskim.

Marek Zygmunt, Wrocław