• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Biało-Czerwoni mistrzami świata!

Poniedziałek, 1 października 2018 (00:12)

Polscy siatkarze pokonali w Turynie Brazylijczyków 3:0 (28:26, 25:20, 25:23) w finale mistrzostw świata i obronili tytuł. 

Te same drużyny zmierzyły się w decydującym spotkaniu w poprzednim turnieju tej rangi w 2014 roku w Katowicach – wówczas Biało-Czerwoni wygrali 3:1.

Polacy po raz czwarty wystąpili w finale MŚ. Triumfowali także w 1974 roku, a 12 lat temu w Japonii zajęli drugą lokatę. Canarinhos z kolei panowali niepodzielnie w latach 2002-2010, gdy trzy razy z rzędu sięgnęli po złoto.

W rozegranym wcześniej meczu o brązowy medal w Turynie Amerykanie wygrali z Serbami 3:1.

Podwójnie złoci

Pięciu polskich siatkarzy: Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski, Paweł Zatorski, Michał Kubiak i Dawid Konarski po raz drugi zdobyło złoty medal mistrzostw świata. Przed czterema laty byli w składzie reprezentacji Stephane'a Antigi, która triumfowała w Katowicach.

Trzej pierwsi wówczas byli podstawowymi zawodnikami, dwaj pozostali przeważnie zaczynali spotkania jako rezerwowi. Tym razem Kubiak był kapitanem drużyny, a zmiennikiem był tylko Konarski.

Z drugiej strony kilku zawodników, którzy w niedzielę – wygrywając finał z Brazylią 3:0 – zostali mistrzami globu, debiutowało w imprezie tej rangi. To m.in. ubiegłoroczni mistrzowie świata juniorów Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek oraz odkrycie ostatniego sezonu ligowego Damian Schulz, Artur Szalpuk czy Aleksander Śliwka i Damian Wojtaszek, choć niektórzy z nich grali w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy.

Z kolei Grzegorz Łomacz i Mateusz Bieniek mają za sobą już debiut w igrzyskach, ale w MŚ wcześniej nie wystąpili.

Cztery lata temu w MŚ zabrakło też Bartosza Kurka, który ma w dorobku m.in. złoto mistrzostw Europy z 2009 roku. Dwukrotnie wziął udział w olimpiadzie (2012, 2016), a grał też na mundialu 2010. W tegorocznym został uznany za najlepszego siatkarza turnieju (MVP).

Oprócz Kurka z polskich siatkarzy nagrody indywidualne otrzymali: przyjmujący Michał Kubiak, środkowy Piotr Nowakowski i libero Paweł Zatorski, którzy znaleźli się w najlepszej szóstce turnieju.

Poza nimi wyróżniono Brazylijczyków Douglasa (przyjmujący) i Lucasa Saatkampa (środkowy) oraz Amerykanów Matthew Andersona (atakujący) i Micah Christensona (rozgrywający).

To drugi przypadek z rzędu, gdy polski siatkarz zostaje uznany za najbardziej wartościowego gracza MŚ. Cztery lata wcześniej, po finale w Katowicach, gdzie Polska wygrała z Brazylią 3:1, taką nagrodą uhonorowano Mariusza Wlazłego.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 10 tysięcy dolarów.

Tegoroczny turniej odbywał się w Bułgarii i we Włoszech. W drugim z tych krajów (w Turynie) rozegrano fazę finałową.

Wyróżnienia indywidualne w MŚ siatkarzy 2018:

najlepszy przyjmujący – Michał Kubiak (Polska), Douglas (Brazylia), najlepszy środkowy – Lucas Saatkamp (Brazylia), Piotr Nowakowski (Polska), najlepszy atakujący – Matthew Anderson (USA), najlepszy rozgrywający – Micah Christenson (USA), najlepszy libero – Paweł Zatorski (Polska).

Najbardziej wartościowy zawodnik (MVP) – Bartosz Kurek (Polska).

 

Skład mistrzów świata 2018:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz;

przyjmujący: Michał Kubiak, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek;

środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski;

atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz;

libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek.

RP, PAP