• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Spotkanie przewodniczących Episkopatów Europy w Poznaniu

Czwartek, 13 września 2018 (09:22)

Dziś odbędzie się inauguracja obrad spotkania przewodniczących Episkopatów Europy. Tematem obrad będzie „Duch solidarności w Europie”. 

Wiceprzewodniczącym tego gremium jest ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
 
Z przewodniczącymi Episkopatów Europy spotkają się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Premier weźmie udział w otwarciu obrad zgromadzenia 13 września, zaś prezydent przemówi do jego uczestników 15 września i będzie gościem na uroczystej kolacji.

13 września odbędzie się inauguracja obrad, zaś 16 września Msza św. na ich zakończenie. Dwa robocze dni zgromadzenia to 14 i 15 września. Ksiądz abp Stanisław Gądecki powiedział KAI, że pierwszego z tych dni obrady koncentrować się będą wokół wolontariatu – „indywidualnego, bezpłatnego zaangażowania” w różne dzieła zarówno w Polsce, jak i w Europie. Prezydium CCEE przygotowało ankietę na temat wolontariatu, rozesłaną do wszystkich europejskich Konferencji Episkopatów. Jej podsumowanie zostanie przedstawione uczestnikom spotkania i stanie się przedmiotem ich dyskusji. Drugi dzień obrad poświęcony będzie solidarności między Kościołami i między narodami Europy. – To są dwa główne tematy spotkania w Poznaniu – dodał ks. abp Gądecki.

Każdego dnia będą odprawiane Nieszpory lub Msze św. z udziałem wiernych. Pierwszego dnia będą to wolontariusze dzieł charytatywnych, drugiego osoby konsekrowane, trzeciego – nadzwyczajni szafarze Eucharystii i katecheci, czwartego zaś – członkowie rad diecezjalnych.

W obradach tradycyjnie weźmie udział prefekt Kongregacji ds. Biskupów ks. kard. Marc Ouellet.

Ksiądz abp Gądecki zaprosił przewodniczących Episkopatów Europy do Polski i Poznania w związku z przypadającymi w 2018 r. dwiema rocznicami: 1050-leciem diecezji poznańskiej oraz stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

JG, KAI