• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Pomoc po suszy

Środa, 5 września 2018 (02:30)

Od 14 września rolnicy poszkodowani przez suszę będą mogli składać wnioski o pomoc finansową.

 

Dotyczy to gospodarzy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. Wnioski o pomoc należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 14 do 28 września br. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl.

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stawka pomocy wynosi 1 tys. zł na 1 ha powierzchni upraw, na której szkody powstałe w wyniku suszy objęły co najmniej 70 proc. danej uprawy. Resort podkreśla, że pomoc będzie udzielana poza formułą pomocy de minimis, „gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, będą wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym. Natomiast w ramach pomocy de minimis, w przypadku gdy powyższe szkody będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej”.

Resort zaznacza, że kwota pomocy będzie pomniejszona o 50 proc. dla rolników, którzy nie mają polisy ubezpieczenia dla co najmniej połowy powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk. Na pomoc mogą też liczyć hodowcy ryb słodkowodnych. Stawka pomocy wynosi 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów pod stawami zarybionymi.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Anna Ambroziak