• Czwartek, 21 października 2021

    imieniny: Jakuba, Urszuli, Hilarego

Ochrona środowiska

Nagonka na leśników

Poniedziałek, 27 sierpnia 2018 (04:00)

Leśnicy, wbrew zarzutom Komisji Europejskiej, nie tylko nie zagrażają ochronie przyrody, ale są tu wręcz niezbędni.

 

Rząd pracuje nad odpowiedzią dla Komisji Europejskiej, która wszczęła kolejną procedurę wobec Polski w sprawie naszych lasów.

– KE zwróciła uwagę na to, że w polskim prawie organizacje pozarządowe nie mają możliwości zaskarżenia Planu Urządzania Lasu do sądów. W odpowiedzi do Komisji Europejskiej, na którą czas mija 20 września, postaramy się wyjaśnić tę kwestię. Odpowiedź jest przygotowywana. Mogę zapewnić, że strona polska odpowie w wyznaczonym przez KE terminie – mówi nam Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa UE w związku z przepisami w sprawie ochrony lasów. W swoim stanowisku podnosi, że plany związane z gospodarką leśną powinny być poddane ocenie ich skutków. Ponadto zaznacza, że polskie prawo nie zapewnia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów związanych z gospodarką leśną. – Plany te mogą mieć znaczący wpływ na obszary Natura 2000, a zatem w wyniku tej sytuacji społeczeństwo jest pozbawione skutecznej ochrony sądowej w tym zakresie na mocy dyrektywy siedliskowej. Z tych powodów Komisja postanowiła skierować do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia – twierdzi KE.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Paulina Gajkowska