• Piątek, 3 lipca 2020

    imieniny: Tomasza, Anatola, Jacka

Argentyna

Senat po stronie dzieci

Piątek, 10 sierpnia 2018 (03:00)

Agresywna kampania nie złamała sumień argentyńskich senatorów. Odrzucili projekt ustawy wprowadzającej aborcję na życzenie.

Senat Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka, nie zgodził się na aborcję na życzenie. Po 15 godzinach debaty wczoraj nad ranem miejscowego czasu senatorowie 38 głosami przeciwko 31 opowiedzieli się za dotychczasowym prawodawstwem, które poza pewnymi wyjątkami chroni życie nienarodzonych dzieci. Dwoje senatorów wstrzymało się od głosu. Decyzje polityków przebiegały w poprzek podziałów partyjnych w izbie.

Projekt legalizował prenatalne zabójstwa. Jego autorzy chcieli, by w każdym szpitalu można było bezpłatnie uśmiercić dziecko poczęte do 14. tygodnia ciąży w przypadku kobiet i dziewcząt od 13. roku życia. W pewnych sytuacjach (czyn zabroniony, choroba dziecka) aborcja miała być legalna bez żadnych ograniczeń. Gdyby to prawo weszło w życie, lekarz musiałby zapewnić możliwość wykonania aborcji w ciągu pięciu dni od zgłoszenia. Ani szpital, ani lekarz nie mogliby się przed tym zabezpieczyć, powołując się na klauzulę sumienia.

– Miałam możliwość wystąpienia w argentyńskim senacie i przedstawienia informacji. Przede wszystkim wyjaśniłam, że żaden traktat międzynarodowy nie wprowadza „prawa” do aborcji, jak to sugerował prezydent Mauricio Macri. Lewica usiłowała przekonać, że do legalizacji aborcji Argentynę zobowiązuje prawo międzynarodowe. Przedstawiałam dokumenty, które wyjaśniały, że to wielkie kłamstwo – mówi „Naszemu Dziennikowi” Neydy Casillas, ekspert organizacji ADF International, zajmująca się Ameryką Łacińską. Poza tym poruszyłam kwestię klauzuli sumienia. Zwolennicy projektu twierdzili, że stanowi on poszerzenie „praw” obywateli. Tymczasem wobec całej grupy zawodowej miało dojść do ograniczenia prawa do wolności sumienia i przekonań – dodaje.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski