• Piątek, 3 lipca 2020

    imieniny: Tomasza, Anatola, Jacka

Idą do Matki

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018 (21:09)

Mszą św. sprawowaną na wawelskim wzgórzu rozpoczęła się 38. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Ksiądz abp. Marek Jędraszewski, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, mówił do pątników: „Idźcie do Matki. A potem sam wziął krzyż i stanął na czele krakowskiej pielgrzymki. 

 

Dziś w kościele przeżywamy Święto Przemienia Pańskiego i to do tego wydarzenia nawiązał w homilii ks. abp Jędraszewski. – Na życie ludzkie nie możemy patrzeć przez różnego rodzaju mity, podania i opowieści. Mamy kierować się realizmem Ewangelii. Wydarzenia z góry Tabor zostały wzmocnione argumentami sięgającymi Starego Testamentu. Chrystus rozmawiał o czekającej Go śmierci z Mojżeszem i Eliaszem, potwierdzając tym samym spełnienie się proroctw i mesjańskich zapowiedzi – mówił ks. abp Jędraszewski.

Metropolita porównał podjęcie trudu pielgrzymowania do wiernego podążania za Chrystusem i wzięcia na siebie krzyża zmagania się ze swoim zmęczeniem i bólem.
– Pielgrzymka to dźwiganie brzemion życia, które niekiedy są bardzo trudne, zarówno dla Was, jak i dla wszystkich, którzy polecali się Waszej pamięci, modlitwie i ofierze – zauważył.

Zwracając się do pątników, powiedział, że pielgrzym to świadek zwycięskiego Chrystusowego krzyża. – Macie być świadkami głosu Boga Ojca, który domaga się, abyście wsłuchiwali się w głos Jego Syna – stwierdził i dodał, że pielgrzym to przede wszystkim świadek miłości Boga, bliźniego i Kościoła.

Metropolita krakowski poprosił o modlitwę za Papieża Franciszka. Mówił także o 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i ogromnej roli Kościoła katolickiego, który w trudnych czasach zaborów jednoczył podzielone przez zaborców społeczeństwo. Przywołał trzy ważne postaci Kościoła: o. Rafała Kalinowskiego, Brata Alberta Chmielowskiego i Urszuli Julii Ledóchowskiej, które przyczyniły się do ocalenia Narodu.

– Proście, aby Kościół pozostał wierny wspaniałej i chlubnej tradycji służby Ojczyźnie, która polega na głoszeniu Chrystusa i Jego Ewangelii „w porę i nie w porę”, dając nadzieję na przetrwanie, przemianę i zwycięstwo konieczne wobec agresywnych sił pogańskiego świata – prosił.
Kończąc homilię, zaznaczył, że u kresu pielgrzymiej drogi na wszystkich pątników czekają troskliwe ramiona Matki. – Idźcie do Matki, wiedząc, że na Was czeka. Idźcie po nadzieję, którą będziecie dzielić się z innymi. Idźcie budzić na nowo Chrystusowego Ducha i przemieniać w ten sposób oblicze naszej ziemi – akcentował.

Po Mszy św. pielgrzymi odśpiewali pieśń „Czarna Madonno” i wyruszyli na pielgrzymi szlak. 11 sierpnia u stóp Królowej Polski przywita ich także ks. abp Marek Jędraszewski. 

Małgorzata Pabis