• Piątek, 3 lipca 2020

    imieniny: Tomasza, Anatola, Jacka

Pielgrzymi z aplikacją

Niedziela, 5 sierpnia 2018 (20:57)

Pielgrzymi tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, która wychodzi z Wawelu już w najbliższy poniedziałek, przetestują specjalną aplikację mobilną – Bonafide. 

Aplikacja ma ułatwić organizatorom kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom m.in. znajdowanie punktów żywieniowych i noclegów na trasie. Pozwoli ona także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę.

XXVIII Piesza Pielgrzymka Krakowska wyruszy na Jasną Górę już jutro. Co roku uczestniczy w niej ok. 10 tys. pątników. Tegorocznemu wędrowaniu do Częstochowy przewodzi hasło „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Jak wyjaśnia Tomasz Konturek, krakowski pielgrzym, aplikacja Bonafide, co z łaciny oznacza „w dobrej wierze”, dedykowana pielgrzymkom to projekt polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej skupionych w Związku Cyfrowa Polska. – Wyszliśmy z taką inicjatywą, by pokazać, że dziś nowoczesne technologie nie tylko mogą ułatwiać nam codzienne życie i pomagać w prozaicznych rzeczach, jak choćby zrobienie zakupów czy dokonanie przelewu bankowego, ale także mogą być wykorzystywane w sprawach łączących i ważnych dla wielu ludzi, jak np. pielgrzymki – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

W tym roku aplikację testować będą pielgrzymi wyruszający z Krakowa, Lublina, Kielc, Zamościa oraz uczestnicy warszawskiej pielgrzymki dla niepełnosprawnych. – Docelowo aplikacja ma służyć pielgrzymom z całego kraju – mówi Konturek.

Jak wyjaśniają twórcy, Bonafide ma spełniać rolę portalu społecznościowego dla pielgrzymujących – zarówno tych idących, jak również osób wspierających pielgrzymki duchowo. Umożliwia ona zapoznanie się z trasą konkretnej pielgrzymki, a dzięki GPS śledzenie jej także online. – Wierni, którzy będą chcieli dołączyć do pielgrzymki na danym etapie, na bieżąco zobaczą, w którym miejscu znajduje się grupa pielgrzymkowa, a to pozwoli im konkretnie oszacować, o której godzinie dotrze do ich miejscowości – mówi Michał Kanownik.

– Poprzez aplikację każdy pielgrzym będzie mógł prowadzić codzienną kronikę z pielgrzymki; będzie mógł oznaczać się na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy, tworząc w ten sposób osobistą kronikę – wyjaśnia Tomasz Konturek.
Aplikacja pomoże też nakierować na miejsca postojowe, żywieniowe, punkty medyczne czy noclegi. Z kolei organizatorzy pielgrzymek dzięki temu narzędziu będą mogli na bieżąco – w ramach potrzeb – aktualizować trasę pielgrzymki oraz wysyłać do pielgrzymujących komunikaty, które będą trafiać na ich smartfony. Aplikacja daje też możliwość dostępu do treści pieśni, rozważań czy czytań na dany dzień.

Krakowska pielgrzymka jako jedna z sześciu w kraju przetestuje program. Ks. Jan Przybocki, koordynator Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasnej Górze, liczy, że aplikacja ułatwi tegorocznym pielgrzymom nie tylko nawigację po trasie i punktach żywieniowych czy noclegach, ale zaangażuje ich do aktywnego dzielenia się swoimi przemyśleniami z internautami. – Aplikacja przez to, że łączy cechy interaktywnej mapy, komunikatora, w którym wyświetlają się ważne informacje czy aktualności, jak też portalu społeczności wydaje się być dobrym narzędziem, który skupia najpotrzebniejsze elementy ważne dla pielgrzymów w jednym miejscu – mówi ks. Jan Przybocki i dodaje, że aplikacja i media społecznościowe mają za zadanie pomagać pielgrzymom w przeżywaniu rekolekcji w drodze. – Oczywiście osobistego kontaktu z Panem Bogiem poprzez modlitwę i rozmowę z bliźnimi nic nie zastąpi – zaznacza.

Małgorzata Pabis