• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

"Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma"

Środa, 11 lipca 2018 (22:27)

Na placu Szczepańskim w Krakowie została dzisiaj otwarta wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”. Na 22 planszach prezentowane są zdjęcia, dokumenty i teksty przybliżające losy ludności polskiej na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej przed wojną i jej dramat podczas rzezi wołyńskiej. Ekspozycja została przygotowana w ramach obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. 

Podczas otwarcia wystawy Józef Gawron, wicewojewoda małopolski, podkreślał, że wydarzenia na Wołyniu powinny być prezentowane bez przekłamań i tylko na prawdzie można budować dobre, wzajemne relacje międzypaństwowe. Zaznaczył, że to na nas spoczywa obowiązek, by próbować bezimiennym ofiarom nadać nazwiska.

Ekspozycję otworzył dr Filip Musiał. – Pamiętamy i chcemy dziś uhonorować nie tylko ofiary śmiertelne. Myślimy też o tych, którzy okaleczeni fizycznie i psychicznie rzeź przeżyli. Trauma rzezi była przez lata PRL-u czymś tłumionym, nie można było mówić o tym, co działo się na ówczesnych, okupowanych polskich kresach. Od 1989 r. nasza świadomość jest coraz lepsza – mówił dr Filip Musiał, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. 

Dr Filip Musiał podkreślił, że rzeź wołyńska jest jednym z najdramatyczniejszych epizodów historii Polski XX wieku i trzeba o niej pamiętać przez szacunek dla ofiar.

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” składa się z 22 plansz. Pierwsze z nich to prezentacja dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej jako obszaru wielokulturowego i wieloetnicznego zamieszkanego przed wojną przez Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Czechów czy Ormian. Znalazły się tam wspomnienia dawnych mieszkańców o zgodnym współistnieniu wielu narodowości, w tym Polaków i Ukraińców.

Centralną część wystawy stanowią plansze poświęcone masowym mordom na ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Elementem wystawy jest wykaz miejscowości, w których ginęli Polacy. Jedna z plansz mówi także o działaniach Ukraińców, którzy nieśli pomoc polskim sąsiadom. Ekspozycja będzie czynna do 26 lipca.

 

Małgorzata Pabis