• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Trzeba uczyć wolności

Wtorek, 10 lipca 2018 (04:28)

Rozmowa z ks. kard. Zenonem Grocholewskim, byłym prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego

Tegorocznej pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę przyświecały słowa „Polska miłością wskrzeszona”. Księże Kardynale, jakie zadania stają przed Radiem Maryja w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości?

– Najpierw musimy formować człowieka, żeby on sam był wolny. Człowiek musi być wolny, nie może dać się zniewolić różnym nałogom, wadom, bo to wszystko doprowadzało zawsze do niszczenia naszej Ojczyzny.

A druga rzecz to ta, którą zawsze podkreślał Jan Paweł II, tu właśnie, w Częstochowie – że trzeba uczynić dobry użytek z wolności, która została nam dana. Bo tej wolności można użyć dla dobra lub dla zła, dla tworzenia czegoś lub do niszczenia. Dlatego jest bardzo ważne, byśmy przede wszystkim tworzyli człowieka – człowieka wolnego, człowieka, który chce tej wolności użyć dla dobra innych. Myślę, że to jest fundamentalna postawa, jeżeli chcemy mówić o wolności Narodu, żeby ta wolność rzeczywiście ubogacała Naród, żeby ta wolność była dla dobra wszystkich naszych obywateli.

Co w tej formacji człowieka jest najważniejsze?

– W formacji człowieka ogromną rolę odgrywa wiara. Ona ma wielkie znaczenie. Wiara daje najbardziej głęboką i najbardziej skuteczną motywację. Człowiek, który naprawdę wierzy, nie ugnie się wobec różnych teorii, demagogii itd. Potrzeba nam wiary. Przede wszystkim trzeba nam tworzyć, formować prawdziwie wolnego człowieka.

Szczególnie młodego człowieka…

– Tak, powinno się kłaść szczególny nacisk na młodzież, bo musimy myśleć o przyszłości. A młodzież to jest przyszłość.

Praca z młodzieżą to nie jest dzisiaj łatwa sprawa. Ale nie mają racji ci, którzy twierdzą, że młodzież jest niedostępna. Młodzież jest dostępna, tylko trzeba tej młodzieży przekazywać prawdziwe wartości. Bo nie pociągają jej jakieś namiastki wartości, jakiś taki zwykły humanizm czy grzeczność, trzeba budować na prawdziwych wartościach. Trzeba starać się, żeby młodzież żyła wiarą, żeby naprawdę wierzyła. To będzie największe umocnienie naszych serc i naszej wolności.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Katarzyna Cegielska