• Wtorek, 16 lipca 2019

    imieniny: Marii, Eustachego, Mariki

Wyrok z sumieniem

Wtorek, 3 lipca 2018 (02:46)

Władza nie może zmuszać obywatela do wyrażania przekazu, z którym się nie zgadza.

W Stanach Zjednoczonych zapadł kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego USA w obronie wolności słowa i wolności religijnej przeciwko próbom podporządkowania tych wartości liberalnej ideologii. W poniedziałek, 25 czerwca, za niekonstytucyjną uznano ustawę uchwaloną w Kalifornii, która zmusza wszystkie placówki medyczne i poradnie rodzinne do reklamowania aborcji. Przypomnijmy, że 4 czerwca sąd stanął po stronie cukiernika z Kolorado, który odmówił wykonania tortu na „wesele” pary homoseksualistów.

Liberalne ustawodawstwo kalifornijskie idzie w kierunku odmiennym niż większość stanów dążących do ograniczania liczby zabijanych dzieci w łonie matki. Ustawa przewidywała, że niepubliczne przychodnie świadczące porady medyczne dla kobiet w ciąży, także prowadzone przez podmioty katolickie lub organizacje pro-life, muszą obowiązkowo wręczać pacjentkom ulotkę z informacją, że w Kalifornii można wykonać za darmo lub bardzo tanio aborcję oraz skorzystać z porad antykoncepcyjnych. Ulotka miała zawierać kontakt do infolinii urzędu hrabstwa (powiatu), która odsyła do najbliższej placówki aborcyjnej, najczęściej prowadzonej przez Planned Parenthood. Także poradnie rodzinne reprezentujące prawnonaturalne spojrzenie na życie i rodzinę, a które nie posiadają licencji przychodni, mają obowiązek umieszczać przy wejściu wielką informację w kilku językach o tym, że nie są placówką medyczną. Za złamanie tych przepisów groziła kara do tysiąca dolarów.

Skarga Narodowego Instytutu Obrony Życia i Rodziny wspieranego przez prawników z organizacji Alliance Defending Freedom (ADF) trafiła do Sądu Najwyższego USA, który uznał ją za zasadną. Wyrok, który zapadł większością 5:4, stwierdza, że władza nie może zmuszać obywatela do wyrażania przekazu, z którym się nie zgadza. Chodzi tu zwłaszcza o kwestie dotyczące sumienia i przekonań religijnych. Jak stwierdzono, pełna wolność przekonań w USA stanowi przezwyciężenie autorytaryzmu.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski