• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Złota passa Orlenu

Niedziela, 1 lipca 2018 (20:23)

 

PKN Orlen jest najlepszym przykładem na to, jak duży potencjał tkwi w naszych wspólnych srebrach rodowych – największych spółkach Skarbu Państwa. Koncern właśnie przebudził się niczym olbrzym i prawie nie ma dnia, by w świat nie szedł komunikat o jego kolejnych sukcesach i nowych planach rozwoju.

Orlen to sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, dających łącznie 35 mln ton ropy mocy przerobowych. To 581 stacji benzynowych pod marką Star w Niemczech, 401 pod marką Benzina w Czechach, 1776 w Polsce i 25 na Litwie. To 3,8 tys. km sieci rurociągów, 47 baz magazynowych i terminali oraz inwestycje nawet na drugiej półkuli, jak w kanadyjskiej Albercie, Nowym Brunszwiku i Nowej Szkocji. Do tego wydobycie krajowe, kolej, cysterny itd. Słowem – największy koncern paliwowo-energetyczno-petrochemiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. A na horyzoncie widać już przecież długo wyczekiwane połączenie z gdańskim Lotosem. 

By przekonać się, jakiej dynamiki nabierają działania Orlenu, wystarczy prześledzić wydarzenia z ostatnich kilku tygodni. 12 czerwca – ogłoszenie inwestycji w petrochemię na kwotę ponad 8 mld zł. 19 czerwca – Stop Cafe i O!Shop wyróżnione godłem „Teraz Polska”. 20 czerwca – zgoda Czeskiego Banku Narodowego na wykup przez PKN akcji Unipetrolu należących do mniejszościowych akcjonariuszy. 21 czerwca – przyznanie Orlenowi nagrody gospodarczej Polskiego Radia „Skarb Narodowy”. 22 czerwca – otwarcie bazy paliwowej z nowoczesnym terminalem na lotnisku w Katowicach. 25 czerwca – zakończenie przed czasem zapisów na obligacje detaliczne emitowane przez PKN. 26 czerwca – akceptacja przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy rekomendacji Zarządu Orlenu dotyczącej wypłaty dywidendy za rok 2017 w wysokości 3 zł na akcję. 29 czerwca – oddanie do komercyjnej eksploatacji najnowocześniejszego bloku energetycznego w Polsce, napędzanego gazem.

Te dokonania, obiektywnie imponujące, powinny być przykładem dla zarządów innych publicznych podmiotów, a Polakom powinny przypominać, że jeszcze kilkanaście lat temu nad płockim koncernem wisiała groźba wrogiego przejęcia przez kapitał ze wschodu. Na szczęście polska polityka jest już zupełnie inna i dziś, pod bezpośrednim nadzorem premiera, Orlen rozwija skrzydła, w pojedynkę wnosząc niemałą kontrybucję nie tylko do wzrostu gospodarczego kraju, ale i naszego narodowego bezpieczeństwa.

Dr Marian Szołucha