• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Areny mundialu

Środa, 13 czerwca 2018 (14:48)

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji odbędą się na 12 stadionach w 11 miastach. Jedynym, w którym znalazły się dwie areny turnieju, jest Moskwa.

Z 12 aren tylko pięć funkcjonowało wcześniej. Siedem wznoszono od podstaw. W większości prezentują się imponująco, choć to nie powinno dziwić, jeśli pamięta się, jakie wpompowano w nie pieniądze (stadion w Sankt Petersburgu kosztował 721 milionów dolarów). Kilka powstawało w bólach, a ich budowa przypominała wyścig z czasem. Ale gospodarzom udało się wszystko zamknąć, tak że FIFA mogła obiekty przetestować, sprawdzić w boju i ogłosić, że są gotowe na przyjęcie piłkarzy i kibiców.

* * * * *

Łużniki – pojemność 81 006. Główna arena mistrzostw, wybudowana w latach 50. ubiegłego wieku. Przed turniejem przeszła gruntowną przebudowę, z zachowaniem charakterystycznej fasady oraz całej bryły. Od podstaw wybudowano widownię, zlikwidowano za to bieżnię, by tam postawić nowe rzędy krzesełek. Łużniki pamiętają mnóstwo wielkich sportowych wydarzeń, choćby igrzyska olimpijskie w 1980 roku, lekkoatletyczne mistrzostwa świata, mistrzostwa świata w hokeju na lodzie i finał piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Stadion Spartaka Moskwa – pojemność 45 000. Druga arena mistrzostw położona w Moskwie. To na niej Biało-Czerwoni rozegrają pierwszy mecz turnieju, z Senegalem. O wyjątkowości tego obiektu decyduje głównie konstrukcja fasady, pokryta ponad 600 czerwono-białymi szklanymi taflami w kształcie rombu – ich kolor i forma nawiązują do barw oraz klubowego herbu Spartaka.

Stadion Sankt Petersburg – pojemność 68 143. Jedyny obiekt mistrzostw posiadający rozsuwany dach. Prace rozpoczęte w 2007 roku ciągnęły się przez długie 10 lat, a szacowane pierwotnie koszty wzrosły w tym czasie pięciokrotnie. Przyznać jednak trzeba, że projekt autorstwa słynnego japońskiego architekta Kisho Kurokawy imponuje i jest jedną z najbardziej niezwykłych aren mundialu. Znajduje się w niej wiele futurystycznych rozwiązań, na czele z możliwością wysunięcia poza stadion murawy, m.in. w przypadku odbywania się nań imprez pozasportowych.

Samara Arena – pojemność 44 807. Kolejny niezwykły stadion, wielu osobom kojarzący się ze statkiem kosmicznym. „Kosmiczne” też były problemy przy jego budowie. Został ukończony najpóźniej ze wszystkich obiektów mistrzostw, a pierwsze mecze rozegrano na nim dopiero na wiosnę.

Bałtika Arena w Kaliningradzie – pojemność 35 212. Jedna z mniejszych aren mundialu, wyglądająca dość nietypowo z racji tego, że tereny wokół niej nie zostały do tej pory zagospodarowane i prawdopodobnie nie zostaną nigdy. Z powodu problemów finansowych widać na niej oszczędności, choćby w fasadzie, pokrytej zwykłą blachą.

Jekaterynburg Arena – pojemność 35 696. Zbudowana w miejsce Stadionu Centralnego, powstałego w 1957 roku. Aby zachować dawną fasadę, nowe trybuny umieszczono wewnątrz istniejącego obrysu obiektu. Wyróżniają go tymczasowe sektory, postawione na wielkich niezadaszonych rusztowaniach za bramkami – i to one właśnie powodują, że na konstruktorów stadionu spadała ogromna krytyka dotycząca jego dziwnego wyglądu.

Stadion Fiszt w Soczi – pojemność 47 700. Obiekt ten był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk w Soczi w 2014. Na potrzeby mundialu został gruntownie zmodernizowany i przebudowany, zwiększono m.in. jego pojemność, a wielu mieszkańców Soczi pytało i pyta, co dalej, skoro w mieście nie ma klasowej drużyny piłkarskiej, a jedyna grywa w niższych ligach i nie wywołuje większego zainteresowania.

Mordowia Arena w Sarańsku – pojemność 44 442. Sarańsk to najmniejsze miasto-gospodarz mistrzostw. Stadion został zbudowany tak, by po mistrzostwach mógł zostać łatwo i w miarę tanio – oczywiście w części – rozebrany. Wtedy jego pojemność zmniejszy się do 28 000 miejsc.

Kazań Arena – pojemność 44 779. Jeden z najbardziej efektownych stadionów mistrzostw, przypominający kształtem wodną lilię, co ma związek z położeniem, nad urokliwym rozlewiskiem. Gospodarze chwalą się ogromnym zewnętrznym wyświetlaczem LED, którego ekran zajmuje całą południową fasadę. W Kazaniu swój pojedynek z Kolumbią rozegra reprezentacja Polski.

Stadion Niżny Nowogród – pojemność 45 331. Kolejny obiekt nawiązujący kształtem do swego położenia. Patrząc nań z góry, dzięki charakterystycznej, biało-niebieskiej kolorystyce, przypomina wodny wir. Arenę okala wyjątkowa, wysoka kolumnada.

Wołgograd Arena – pojemność 45 568. Charakterystyczny stadion, z jedyną w swoim rodzaju fasadą. Jej przekreślone, przekątne elementy tworzą zamknięte formy w kształcie rombu, wewnątrz podzielone na jeszcze mniejsze części – mające nawiązywać do fajerwerków z okazji „wielkiej wojny ojczyźnianej”. Na tym obiekcie Polska zmierzy się z Japonią.

Rostów Arena – pojemność 45 145. Przykład, jak ambitne plany czasem koryguje rzeczywistość. Stadion miał mieć futurystyczne kształty, brak pieniędzy zmusił gospodarzy do form zdecydowanie bardziej prostych, co nie musi oznaczać jednak od razu brzydkich.

Piotr Skrobisz