• Środa, 17 lipca 2019

    imieniny: Jadwigi, Bogdana, Anety

Porozumienie Trumpa z Kimem

Wtorek, 12 czerwca 2018 (12:13)

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un spotkali się dzisiaj na szczycie w Singapurze. We wspólnym oświadczeniu Kim zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa.

W podpisanym po szczycie dokumencie oba kraje zobowiązały się do zbudowania „nowych relacji”, które mają odzwierciedlać pragnienie „pokoju i dobrobytu” ich mieszkańców.

Choć Kim podkreślił „zdecydowane i twarde zobowiązanie” do starań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, a Trump „zobowiązał się do zapewnienia KRLD gwarancji bezpieczeństwa”, w treści oświadczenia nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

Przywódcy zapowiedzieli jednocześnie starania o wydobycie i repatriację szczątków jeńców i zaginionych w akcji z czasu wojny koreańskiej z lat 1950-1953 oraz „zobowiązali się do współpracy na rzecz rozwoju nowych relacji między USA i KRLD oraz na rzecz promowania pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i na świecie”.

W czasie podpisywania oświadczenia Trump nazwał je „bardzo ważnym” i „wszechstronnym” dokumentem. Zaznaczył, że denuklearyzacja Korei Północnej rozpocznie się „bardzo szybko”. – Wypracowaliśmy bardzo specjalną więź. Rozwiążemy bardzo duży, bardzo niebezpieczny problem – powiedział prezydent USA.

– Odbyliśmy historyczne spotkanie i zdecydowaliśmy się pozostawić przeszłość za sobą [...]. Świat zobaczy poważną zmianę – powiedział z kolei Kim, podpisując dokument, który nazwał „historycznym porozumieniem”.

W czasie szczytu Trump nazwał Kima „bardzo utalentowanym człowiekiem”, który „bardzo kocha swój kraj”. Zapowiedział też, że zaprosi go do Białego Domu i dodał, że po szczycie relacje USA z Koreą Północną i całym Półwyspem Koreańskim znacząco się zmienią.

Wtorkowy szczyt odbywał się w luksusowym hotelu Capella na wyspie Sentosa w Singapurze. Rozpoczął się tuż po godz. 9.00 czasu miejscowego (3.00 nad ranem w Polsce) od 20-sekundowego uścisku dłoni. Na początku spotkania Kim zauważył, że niełatwo było doprowadzić do spotkania, gdyż na przeszkodzie stały wzajemne uprzedzenia. – Ale pokonaliśmy je i jesteśmy tutaj – powiedział Kim.

Następnie przywódcy rozpoczęli rozmowy w cztery oczy, podczas których towarzyszyli im jedynie tłumacze. Ich prywatne spotkanie trwało ok. 50 minut, a Trump ocenił je jako „bardzo dobre”. Mamy „doskonałą relację” – powiedział amerykański prezydent.

Po tej rozmowie rozpoczęło się spotkanie w szerszym gronie, w czasie którego Trumpowi i Kimowi towarzyszyli inni członkowie obu delegacji. Obok amerykańskiego prezydenta usiedli m.in. sekretarz stanu Mike Pompeo i doradca ds. bezpieczeństwa John Bolton. Po stronie północnokoreańskiej był natomiast m.in. wysoki rangą urzędnik Kim Jung Czol, uważany za prawą rękę Kim Dzong Una.

– Fantastycznie. Duży postęp, naprawdę bardzo pozytywnie. Myślę, że lepiej niż ktokolwiek mógł się spodziewać – podsumował spotkanie Trump po lunchu roboczym.

Na lunch podano m.in. żeberka wołowe i wieprzowinę w sosie słodko-kwaśnym.

Długo wyczekiwany szczyt w Singapurze był pierwszym spotkaniem twarzą w twarz przywódców USA i Korei Północnej. Wzbudzał nadzieję na zakończenie trwającej od dekad wrogości i likwidację północnokoreańskiego arsenału nuklearnego.

RS, PAP