• Środa, 20 lutego 2019

    imieniny: Leona, Ludomira

Wyrok na małżeństwo

Wtorek, 5 czerwca 2018 (03:00)

Unijny sąd wyda dziś precedensowe orzeczenie w sprawie definicji małżeństwa.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) dotyczy kwestii interpretacji dyrektywy o swobodnym przepływie osób w Unii Europejskiej. Jednak w praktyce chodzi o rozumienie słowa „współmałżonek”. Sędziowie mają odpowiedzieć, czy można tak traktować w kraju nieuznającym jednopłciowych małżeństw osobę, która taki kontrakt zawarła w innym kraju unijnym.

– To będzie precedens, wyłom w obecnym systemie, który pozwoli na rozciągnięcie mocy tego orzeczenia na wszystkie kraje unijne, także te, w których obecnie nie ma możliwości zawierania „małżeństw” jednopłciowych – mówi „Naszemu Dziennikowi” Paweł Woliński, dyrektor CitizenGO Polska.

Sprawa dotyczy obywatela Rumunii Relu Comana, który posiada też obywatelstwo amerykańskie. Od 2002 r. mężczyzna podaje się za partnera Amerykanina Roberta Hamiltona. Mieszkali w USA, a potem w Belgii, gdyż Coman był pracownikiem Parlamentu Europejskiego. W 2010 r. w oparciu o prawo belgijskie zawarli „małżeństwo”. Dwa lata później razem przyjechali do Rumunii i starają się, by Hamilton, który nie ma obywatelstwa żadnego z państw członkowskich UE, mógł jako „mąż” obywatela Rumunii mieszkać i pracować w tym kraju ponad 3 miesiące. Unijna dyrektywa migracyjna przyznaje takie prawo automatycznie współmałżonkom obywateli państw członkowskich. Ale w Rumunii nie ma mowy ani o „małżeństwach”, ani o jakimkolwiek innym prawnym uznaniu związków jednopłciowych. Wobec tego władze rumuńskie wydały decyzję odmowną.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Piotr Falkowski