• Środa, 23 stycznia 2019

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Kadra z młodymi i Wilczkiem

Piątek, 11 maja 2018 (21:56)

Dwaj młodzi debiutanci: Sebastian Szymański z Legii Warszawa i Szymon Żurkowski z Górnika Zabrze znaleźli się w szerokiej, 35-osobowej kadrze piłkarskiej reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji. Trener Adam Nawałka powołał też napastnika Kamila Wilczka.

Szeroką kadrę Nawałka podał dziś. Za tydzień ją nieco zredukuje. Nieco, a konkretnie o siedem nazwisk. 28 graczy, którzy pozostaną, wybierze się na zgrupowania – regeneracyjne do Juraty i typowo piłkarskie do Arłamowa. W tym drugim ośrodku sztab szkoleniowy będzie przyglądał się wszystkim zawodnikom i podejmował ostateczne decyzje. Wątpliwości nie ma wiele, Nawałka trzon reprezentacji ma w głowie od dawna i wolne pozostaje może kilka miejsc. Właśnie o nie piłkarze będą jednak walczyć i 4 czerwca dowiedzą się, kto pojedzie do Rosji, a kto mundial obejrzy z trybun lub w telewizorze. Tego dnia selekcjoner ogłosi bowiem 23-osobową kadrę na mistrzostwa.

Na razie do wyjazdu kandyduje 35 nazwisk, bo tylu właśnie zawodników znalazło się w kadrze szerokiej. Największy dylemat przy jej powoływaniu Nawałka miał z napastnikami. Na szczęście był to dylemat miły, bo związany z ich wysoką formą. W ostatnich tygodniach skutecznością imponowali bowiem wszyscy, trafiając z godną podziwu regularnością. Trener musiał kogoś skreślić, bo nieograniczonej liczby miejsc nie posiadał, a pozycje Roberta Lewandowskiego i Arkadiusza Milika były niezagrożone. Padło na Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Bramkostrzelnego, ale najwyraźniej nie na tyle, by móc myśleć o wyjeździe na mundial. Wyżej Nawałka ocenił Dawida Kownackiego, Łukasza Teodorczyka, Kamila Wilczka i Krzysztofa Piątka. Przy ostatnich dwóch warto się zatrzymać. Wilczek długo był w zawieszeniu, nie przekonując swą postawą. Od kilku tygodni na duńskich boiskach prezentował się tak rewelacyjnie (został m.in. bohaterem finału pucharu tego kraju), że Nawałka wręcz musiał go powołać. Piątek z kolei został wyróżniony jako najskuteczniejszy Polak w ekstraklasie. Wciąż ma szanse na koronę króla strzelców, a 20 goli zdobytych przez niego w obecnych rozgrywkach wywarło wrażenie, także na selekcjonerze.

Poza tym Nawałka powołał i kilku innych młodych-zdolnych. Choćby Jana Bednarka, którego szanse wyjazdu na mundial jeszcze przed kilku miesiącami zdawały się być iluzoryczne, a tu nagle wywalczył miejsce w Southampton, zaczął zbierać świetne noty i całkiem możliwe, że w samolocie do Rosji zasiądzie. Selekcjoner powołał również Macieja Makuszewskiego z Lecha Poznań, który dopiero niedawno wrócił na boisko po zerwaniu więzadeł krzyżowych. Trenerowi zaimponowała praca, jaką wykonał, i tempo, w jakim przebiegło leczenie i rehabilitacja.

Jeśli chodzi o zaskoczenia, to takowych za wiele nie ma. Może spodziewano się powołania Tarasa Romanczuka z Jagiellonii Białystok, który gdy tylko otrzymał polski paszport, od razu został zaproszony na zgrupowanie narodowej drużyny. Nawałka najwyraźniej uznał, że jeszcze nie czas i miejsce, a może jeszcze nie te umiejętności, by myśleć o mistrzostwach świata.

Przed mundialem Biało-Czerwoni rozegrają dwa mecze towarzyskie: 8 czerwca w Poznaniu ich rywalem będzie Chile, a cztery dni później zagrają w Warszawie z Litwą. Następnego dnia wylecą do swojej bazy w Soczi.

Szeroka kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w Rosji:

Bramkarze: Bartosz Białkowski (Ipswich Town), Łukasz Fabiański (Swansea City), Łukasz Skorupski (AS Roma), Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn). 

Obrońcy: Jan Bednarek (Southampton), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Thiago Cionek (SPAL Ferrara), Kamil Glik (AS Monaco), Marcin Kamiński (VfB Stuttgart), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa), Michał Pazdan (Legia Warszawa).

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg), Paweł Dawidowicz (Palermo), Przemysław Frankowski (Jagiellonia Białystok), Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad), Kamil Grosicki (Hull City), Damian Kądzior (Górnik Zabrze), Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion), Rafał Kurzawa (Górnik Zabrze), Karol Linetty (Sampdoria Genua), Maciej Makuszewski (Lech Poznań), Krzysztof Mączyński (Legia Warszawa), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Sebastian Szymański (Legia Warszawa), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Szymon Żurkowski (Górnik Zabrze).

Napastnicy: Dawid Kownacki (Sampdoria Genua), Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Arkadiusz Milik (SSC Napoli), Krzysztof Piątek (Cracovia), Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht), Kamil Wilczek (Broendy IF).

Piotr Skrobisz