• Środa, 20 marca 2019

    imieniny: Eufemii, Klaudii, Kiry

Skarb Państwa potrzebuje więcej spokoju

Środa, 4 kwietnia 2018 (12:17)

Przez największe państwowe spółki przetacza się ostatnio fala zmian kadrowych. Poprzedni prezesi kończą swoją misję z niezłym z reguły wynikiem. Przed nowymi kolejne wyzwania. Właściciel wyciąga wnioski, dokonuje korekt i ma do tego święte prawo. Zmianom towarzyszy jednak niepotrzebne zamieszanie, które odbija się nie tylko na notowaniach obozu władzy, ale i na tym, co jest istotą funkcjonowania każdego, także państwowego przedsiębiorstwa – jego sytuacji rynkowej.

Niekończące się spekulacje, personalne oskarżenia, haki, usilne udowadnianie rzekomo kompromitujących powiązań, artykuły pojawiające się i za chwilę znikające z internetu. Taka jest niestety w ostatnich tygodniach medialna i zakulisowa codzienność wokół Skarbu Państwa. Jej rezultat to straty wizerunkowe, paraliż w zarządzaniu strategicznym, tąpnięcia cen akcji.

Tymczasem rzeczywistość stawia przed publicznymi spółkami na najbliższe lata trudne i ważne dla całego kraju zadania – bardzo prawdopodobne połączenie Orlenu z Lotosem, realizacja kluczowych projektów energetycznych, dalsze gruntowne porządki w zbrojeniówce czy przeniesienie ciężaru inwestycji KGHM z dalekich rynków na własny.

Brak odpowiedzialności w publicznej dyskusji na temat spraw kadrowych realnie szkodzi dobrym perspektywom, jakie po latach zaniedbań pojawiły się przed firmami gospodarującymi naszym wspólnym jako obywateli Polski majątkiem.

Także decydenci mogliby, wręcz powinni dokonywać zmian w bardziej zdecydowany sposób, bez dającej okazję do generowania podobnych problemów zwłoki.

Gospodarka – a mowa w końcu o spółkach prawa handlowego – do rozwoju potrzebuje pewności, asertywnych decyzji i przede wszystkim spokoju.

Dr Marian Szołucha