• Środa, 20 marca 2019

    imieniny: Eufemii, Klaudii, Kiry

PGZ pracuje przy „Wiśle”

Piątek, 30 marca 2018 (23:39)

Zakłady z Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą brały udział w realizacji programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego „Wisła”.

 

Ten udział wynika z umowy, jaką podpisały Polska i USA w sprawie dostaw systemów Patriot i z umowy offsetowej. Po stronie polskiej w programie „Wisła” będzie uczestniczyć PGZ i jej spółki zależne: Huta Stalowa Wola, MESKO, PIT-Radwar, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Jelcz, Autosan, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 i nr 2, PCO oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1. Ponadto inne spółki z PGZ będą wykonywać pewne prace jako podwykonawcy.

W pierwszej fazie programu Polacy mają zająć się produkcją fundamentu systemu Patriot, czyli wyrzutni rakiet M903. PGZ wyjaśnia, że w wyniku negocjacji międzyrządowych otrzymamy technologie i know-how pozwalające na uzyskanie ponad 90 proc. udziału w produkcji wyrzutni i jej komponentów. Takie rozwiązanie obniży również koszt utrzymania cyklu życia wyrzutni, za których eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki z Grupy PGZ.

Ponadto baterie „Wisły” mają operować na polskich pojazdach, od nas mają pochodzić elementy łączności i podsystem dowodzenia. Ponadto docelowo PGZ dostarczy także radary wczesnego wykrywania P18PL posiadające zdolność wykrywania celów o obniżonej wykrywalności (stealth) oraz PCL-PET, czyli systemy radiolokacji pasywnej.

– Wyznaczenie PGZ przez rząd polski jako offsetobiorcy i partnera w realizacji pierwszego etapu „Wisły” to dla Grupy wielka szansa, ale również ogromne wyzwanie. Dzięki tej pracy, inwestycjom oraz transferowi kompetencji dostarczymy komponenty do realizacji fazy pierwszej i utworzymy w naszych zakładach warunki do skutecznego wchłonięcia newralgicznej dla sukcesu całego programu technologii z jego drugiej fazy – niskokosztowego efektora – poinformował prezes PGZ dr Jakub Skiba.

Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu programu „Wisła” pozyskamy dwie baterie, czyli 16 wyrzutni patriotów (208 pocisków PAC-3), zintegrowane z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Wcześniej podpisano umowę offsetową o wartości blisko 950 mln zł. PGZ szacuje, że dodatkowo może uzyskać nawet 1,4 mld zł.

Realizacja programu „Wisła” nie oznacza, że MON i PGZ zapominają o innych zadaniach obronnych. – Równocześnie intensyfikujemy nasze działania dotyczące programu „Narew”, czyli kolejnej warstwy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – systemu krótkiego zasięgu. Synergia tych dwóch programów, dzięki zaangażowaniu w oba polskiego przemysłu, pozwoli nam na rozłożenie nad Polską wielowarstwowego parasola, chroniącego przed wszelkimi środkami napadu powietrznego i zagrożeniami z powietrza, takimi jak samoloty czy rakiety balistyczne krótkiego zasięgu – stwierdził prezes Skiba.

Krzysztof Losz