• Piątek, 14 grudnia 2018

    imieniny: Alfreda, Jana, Izydora

Nauka

Fakty o hodowli

Piątek, 2 marca 2018 (02:50)

Blisko 500 naukowców za utrzymaniem ferm zwierząt futerkowych.

Pracownicy uczelni przyrodniczych i rolniczych apelują do prezydenta, rządu, a szczególnie do parlamentarzystów, żeby wycofali się z pomysłu likwidacji hodowli zwierząt futerkowych.

List podpisali profesorowie i naukowcy, którzy zajmują się badaniami nad zwierzętami, w tym także nad norkami, królikami, lisami i innymi gatunkami, z których otrzymujemy futra. Sygnatariusze listu, których jest dotąd 463, pracują na siedmiu uczelniach, gdzie od lat prowadzi się takie badania: Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uniwersytetach przyrodniczych w Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Naukowcy wyrażają żal, że posłowie do tej pory nie zapytali ich o opinię na temat projektu ustawy o ochronie zwierząt. „Mamy wrażenie, że w pracach nad projektem ustawy sugerowano się tylko opinią środowisk niezwiązanych z nauką, hodowlą i rolnictwem, kierujących się emocjami, a nie rzetelną wiedzą dotyczącą faktycznego stanu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce” – czytamy w liście.

Profesor Marian Brzozowski (SGGW), jeden z sygnatariuszy listu, mówi „Naszemu Dziennikowi”, że wokół sektora futerkowego narosło w Polsce wiele mitów. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu ukazał się list ponad 130 naukowców domagających się zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Jednak nie były to osoby zajmujące się badaniami nad tymi zwierzętami. Dlatego teraz głos postanowili zabrać eksperci, którzy swoje życie zawodowe rzeczywiście poświęcili badaniu zwierząt gospodarskich. – Liczymy na to, że debata wokół projektu ustawy będzie wreszcie merytoryczna, pozbawiona emocji. My jesteśmy otwarci na taką dyskusję – zaznacza Marian Brzozowski.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Krzysztof Losz