• Środa, 20 lutego 2019

    imieniny: Leona, Ludomira

W duchu odpowiedzialności za Polskę

Niedziela, 11 lutego 2018 (22:25)

 – Jesteśmy odpowiedzialni za naszą Ojczyznę, za jej byt dzisiaj i jutro – mówił w niedzielę w katedrze wawelskie ks. abp Marek Jędraszewski, inaugurując Jubileuszową Nowennę przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

– W homilii metropolita krakowski przypomniał, że w 966 roku Polska związała swój byt z Kościołem i dzięki chrześcijańskiej ideologii, a konkretnie IV Przykazaniu Dekalogu, uczyła się miłości do Ojczyzny i patriotyzmu. Kaznodzieja przypominał dzieje Polski i naszych barodowych bohaterów: Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego.

Arcybiskup Jędraszewski przywołał wiersz Kamila Cypriana Norwida. – Norwid pisał o Polsce, którą trzeba budować, o nowym gmachu Rzeczypospolitej, który jawił mu się jako echo wizji Niebiańskiej Jeruzalem z Janowej Apokalipsy – mówił. 

Metropolita zwrócił uwagę na wpływ Kościoła na Naród, który dawał Polakom nadzieję i siłę do przetrwania czasów niewoli i uciemiężenia ze strony zaborców, próbujących indoktrynować społeczeństwo, narzucając mu odmienny sposób myślenia i wartości. W tym kontekście kaznodzieja przywołał osobę arcybiskupa metropolity warszawskiego – św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

Mówiąc o odległych i trudnych czasach zaborów oraz związkach polskiego Narodu z Kościołem, metropolita podkreślił zasadność sprawowania nowenny jako przejawu troski o dzisiejszy i przyszły kształt naszej Ojczyzny, o wiarę i przywiązanie do Kościoła, a także o patriotyzm:

– Stąd ten błogosławiony zamysł, aby w każdej parafii archidiecezji krakowskiej wierni przez 9 miesięcy gromadzili się na modlitwie za Polskę, omadlając i poruszając najbardziej żywotne sprawy życia społecznego i narodowego, które muszą być przeniknięte prawdą 
o Chrystusowym krzyżu i zmartwychwstaniu – zaznaczył kaznodzieja.

– Stajemy przed wielkim dziełem miłości do Chrystusa i do Polski. Dziełem pojednania i odpowiedzialności. Dziełem, które może się stać udziałem nas wszystkich – polskiego Narodu i Kościoła w Polsce po to, aby myśląc o własnej tożsamości, nie zatracić tego, że w polską historię od samego początku jest wpisany krzyż – powiedział na zakończenie ks. abp Marek Jędraszewski.

Jubileuszowa Nowenna to modlitwa za Ojczyznę w setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz w roku beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej. 

Program Jubileuszowej Nowenny zakłada duchową odnowę polskiego Narodu, któremu w poszczególnych miesiącach będą patronować święci i błogosławieni Ziemi Krakowskiej: w lutym – św. Szymon z Lipnicy, w marcu – św. Jacek Odrowąż, w kwietniu – św. Stanisław Kaźmierczyk, w maju – bł. Salomea, w czerwcu – bł. Aniela Salawa , w lipcu – św. Jadwiga Królowa, w sierpniu – św. Brat Albert Chmielowski, we wrześniu – św. Jan Kanty, w październiku – św. Jan Paweł II Wielki.

Małgorzata Pabis