• Czwartek, 26 kwietnia 2018

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Portugalia przyjmuje, migranci uciekają

Wtorek, 9 stycznia 2018 (22:23)

Ponad 50 proc. migrantów przyjętych przez Lizbonę w ramach kwotowego podziału ustalonego przez Komisję Europejską opuściło już Portugalię. Według rządowych szacunków spośród 1520 osób wyjechało 768. Przypadki powrotów są sporadyczne.

W dokumencie „Raport z oceny portugalskiej polityki wobec przesiedlonych uchodźców”, opublikowanym we wtorek przez socjalistyczny gabinet Antonia Costy, ujawniono, że próby odnalezienia przydzielonych Portugalii osób, które wyjechały z tego kraju, są trudne, a migranci nie są zainteresowani powrotem.

Szacuje się, że zaledwie 10 proc. tzw. uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, zostało znalezionych na terenie innych państw Unii Europejskiej i zmuszonych do powrotu.

Raport został zaprezentowany na żądanie Bloku Lewicy (BE), ugrupowania, które wraz z komunistami i Zielonymi wspiera w parlamencie mniejszościowy rząd Costy. W grudniu deputowani zażądali szczegółowych informacji na temat procesu przyjmowania migrantów i warunków, w jakich żyją.

Apel parlamentarzystów BE był konsekwencją strajku głodowego ogłoszonego w listopadzie przez Irakijczyka Samana Alego. Wywodzący się ze wspólnoty jazydzkiej mężczyzna twierdzi, że Lizbona odmawia mu prawa legalnego pobytu. Irakijczyk, zakwaterowany w Guimaraes, jest jedynym z około 30 jazydzkich uchodźców, którzy nie uciekli z Portugalii.

W grudniu minister ds. koordynacji polityki rządowej Eduardo Cabrita poinformował, że pomimo wyjazdów tzw. uchodźców Lizbona zamierza w najbliższych miesiącach przyjąć około 1000 nowych imigrantów znajdujących się obecnie w obozach w Grecji i we Włoszech.

W ramach kwotowego systemu rozdzielania migrantów Bruksela przydzieliła w 2015 r. Lizbonie blisko 4300 osób. W kwietniu br., kiedy na terenie Portugalii przyjętych zostało ponad 1250 tzw. uchodźców, Cabrita ujawnił, że przyjmowane osoby, głównie z Erytrei, Syrii i Iraku, masowo wyjeżdżają z tego iberyjskiego kraju.

Lokalne media ustaliły wówczas, że z Portugalii wyjechało ponad 40 proc. przyjętych migrantów, z których zdecydowana większość skierowała się do Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii oraz Holandii.

RS, PAP