• Niedziela, 22 kwietnia 2018

    imieniny: Łukasza, Leona, Gajusza

Carrillo za Ramireza

Poniedziałek, 11 grudnia 2017 (16:11)

Hiszpan Joan Carrillo od 1 stycznia będzie trenerem piłkarzy Wisły Kraków. W niedzielę klub spod Wawelu rozstał się z jego rodakiem Kiko Ramirezem.

Ramirez prowadził Wisłę od 3 stycznia. Jego bilans na pewno nie powala, bo w 38 spotkaniach zanotował na koncie po 16 wygranych i porażek oraz sześć remisów. Pamiętać jednak trzeba, że czas jego „rządów” przypadł na bardzo trudny okres w historii klubu z Reymonta, który przez pewien czas nie był nawet pewien swej przyszłości. Latem Wisła została poważnie przebudowana, do drużyny trafił m.in. Carlitos, obecnie chyba najlepszy piłkarz ekstraklasy. Prowadzona przez Ramireza drużyna może nie zachwycała, ale gromadziła punkty, plasując się w ścisłej czołówce ligowej tabeli. W pewnym momencie coś się jednak w niej zacięło i zaczęła nie tylko grać dramatycznie źle, ale i osiągać bardzo słabe rezultaty. W ostatnich trzech kolejkach „Biała Gwiazda” zdołała wywalczyć tylko jeden punkt, przegrała u siebie z Górnikiem Zabrze i Wisłą Płock i właśnie niedzielna porażka z imienniczką, poniesiona po fatalnym występie, przelała czarę goryczy. Niedługo po tym spotkaniu działacze zwolnili Ramireza, wychodząc z założenia, że Hiszpan już nie panuje nad zespołem, a przed nim jeszcze dwa mecze, w tym jeden absolutnie najważniejszy, derbowy z Cracovią.

Okazało się jednocześnie, że krakowianie cały czas pozostawali w kontakcie z potencjalnym następcą hiszpańskiego trenera. I dziś oficjalnie o swym wyborze poinformowali.

Padło na kolejnego Hiszpana, co nie zdziwiło, bo na Reymonta kolonia piłkarzy z tego kraju jest wyjątkowo liczna. 1 stycznia stery w drużynie przejmie Joan Carrillo, który podpisał kontrakt do 30 czerwca 2019 roku (w dwóch najbliższych spotkaniach Wisłę poprowadzą Radosław Sobolewski z Kazimierzem Kmiecikiem). Carrillo piłkarzem wybitnym nie był, ale trenerskie CV ma całkiem interesujące. Ostatnio pracował w Hajduku Split, z którym zajął trzecie miejsce w lidze chorwackiej. Przez kilka lat był związany z Videotonem Szekesfehervar, wpierw jako asystent Paulo Sousy, a potem już jako pierwszy trener – wtedy też doprowadził zespół do mistrzostwa Węgier. Pracę trenerską rozpoczął w zespołach młodzieżowych Espanyolu Barcelona, w latach 2009-2011 był asystentem Mauricio Pochettino (obecnego szkoleniowca Tottenhamu) w pierwszym zespole Espanyolu. Był trenerem występującego w La Liga UD Almeria, ale z tym zespołem nie odniósł ani jednego zwycięstwa i szybko został zwolniony. Co ciekawe, grali w nim wówczas Julian Cuesta i Fran Velez, z którymi wkrótce spotka się na Reymonta.

Carrillo był już blisko Wisły przed rokiem, rozmawiał z działaczami, ale wybrał ofertę Hajduka. Teraz wreszcie do Krakowa zawita. Kibice „Białej Gwiazdy” liczą, że jego nadejście nie tylko przyniesie konkretne wyniki sportowe, ale przede wszystkim odmieni styl gry zespołu, który w ostatnich tygodniach pracy Ramireza był po prostu koszmarny.

Piotr Skrobisz