• Czwartek, 26 kwietnia 2018

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Rok Świętego Józefa / Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Prowadź nas!

Poniedziałek, 4 grudnia 2017 (03:23)

W sanktuarium św. Józefa w Kaliszu uroczyście zainaugurowany został Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa. Aktu tego dokonał w sobotę nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

 

Na początku Mszy św. regens Penitencjarii Apostolskiej ks. prałat Krzysztof Nikiel odczytał dekret wydany z upoważnienia Ojca Świętego Franciszka zezwalający na ustanowienie Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa oraz udzielający odpustu zupełnego dla wiernych z tej okazji. – Życzę wszystkim diecezjanom i wiernym, którzy będą przebywać i nawiedzać to święte miejsce, wspólnotowo i indywidualnie, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz stawali się coraz gorliwszymi krzewicielami kultu św. Józefa, wsłuchiwali się w głos Pana Boga – dodał ks. prałat Nikiel.

W homilii ks. abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że św. Józef jest ojcem nas wszystkich, opiekunem naszego zbawienia, bo troszczył się o ziemskie życie Tego, który nas zbawił. – Świętego Józefa nazywa się mężnym Opiekunem Świętej Rodziny i dobrym ojcem Kościoła. Jak każdy przeżywał rozterki i smutki, ale umiał szukać w nich natchnienia w Bogu i umiał w Bogu szukać rady. Dlatego Ewangelia nazywa Go prawym człowiekiem – akcentował kaznodzieja.

Zabierając głos w czasie Mszy św., ordynariusz kaliski ks. bp Edward Janiak apelował, by imię św. Józefa było przez nas rozsławiane z tego sanktuarium, aby każdy mógł docenić Jego opiekę i skuteczne orędownictwo u Pana Boga. – Dziękuję Ci, św. Józefie, za to, że nas prowadzisz, łagodnie i stanowczo, poprzez cienie i blaski naszych czasów do dnia, gdy w końcu odpoczniemy w tym niebieskim Jeruzalem, gdzie nas oczekujesz ze wszystkimi świętymi w Domu Ojca – podkreślił ks. bp Janiak.

Eucharystię, której przewodniczył nuncjusz apostolski, koncelebrowali m.in.: ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, ks. abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, ks. bp Zdzisław Fortuniak z Poznania, ks. bp Marek Marczak z Łodzi oraz biskupi z Kalisza: ks. bp Edward Janiak, ks. bp Stanisław Napierała, ks. bp Łukasz Buzun i ks. bp Teofil Wilski. We Mszy św. uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych.

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa zakończy się 6 stycznia 2019 r. Kustosz kaliskiego sanktuarium ks. prałat Jacek Plota w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” zwraca uwagę, że będzie to okres szczególnej łaski dla czcicieli św. Józefa, czas wielkiej chwały. – Już teraz obserwujemy wielkie zainteresowanie tym wydarzeniem w całej naszej Ojczyźnie i poza jej granicami. Jestem przekonany, że w tym sanktuarium rozejdzie się z jeszcze większą mocą na cały świat zawołanie: „Idźcie do Józefa” – podkreślił ks. prałat Jacek Plota.

Marek Zygmunt, Kalisz