• Czwartek, 26 kwietnia 2018

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Dziękujemy za 26 lat!

Sobota, 2 grudnia 2017 (18:27)

Od 26 lat Radio Maryja służy Kościołowi i Ojczyźnie. Do Torunia przybyły w sobotę tysiące pielgrzymów z całej Polski i z zagranicy wraz ze swoimi duszpasterzami, by wspólnie świętować kolejną rocznicę powstania Radia Maryja. 

Od samego rana do Torunia przybywało tysiące pielgrzymów z Polski i zagranicy, aby dziękować Bogu za posługę Radia Maryja. A jest za co dziękować. Przez 26 lat swojej działalności toruńska rozgłośnia zagościła w milionach domów Polaków w kraju, a także dzięki internetowi na całym świecie. Powstała Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Nasza Przyszłość czy sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Od prawie 20 lat wydawany jest także „Nasz Dziennik”.

Na ulicach Torunia czuć było dzisiaj atmosferę święta. Pielgrzymi zwiedzali szkołę, Radio, sanktuarium. Uczestniczyli także w licznych koncertach. – To już 26 lat. Dobrze, że jesteście. To jest Radio Maryja, ale czym byłoby radio bez ludzi? To jest Rodzina Radia Maryja i za to dziękujemy – powiedział  o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po południu wszyscy pielgrzymi spotkali się w hali widowiskowo-sportowej, aby uczestniczyć w Mszy św. Liturgii przewodniczył ordynariusz włocławski – ks. bp Wiesław Alojzy Mering. Współkoncelebrowało ją kilkudziesięciu księży oraz biskupów. A wśród nich: bp Andrzej Suski (Toruń), bp Wiesław Andrzej Śmigiel (Toruń),  bp Ignacy Dec (Świdnica), bp Janusz Bogusław Stepnowski (Łomża), bp Viktors Stulpins (Lipawa, Łotwa), bp Tadeusz Bronakowski (Łomża), bp Józef Szamocki (Toruń), bp Wiesław Szlachetka (Gdańsk), bp Antoni Dydycz (Drohiczyn), bp Stanisław Napierała (Kalisz), bp Stanisław Stefanek (Łomża), bp Stefan Regmunt (Zielona Góra), Ryszard Karpiński (Lublin) i bp Paweł Socha (Zielona Góra).

Uczestników Eucharystii przywitał gospodarz miejsca administrator apostolski diecezji toruńskiej ks. bp Andrzej Suski. Dziękując za owocne lata posługi rozgłośni należącej do ojców redemptorystów, przypomniał, że wielkim przyjacielem Radia Maryja był św. Jan Paweł II. – Nasz święty rodak na Stolicy Piotrowej – Papież nowej ewangelizacji – widział pilną potrzebę zaangażowania środków masowego przekazu w ewangelizacyjną działalność Kościoła. Mówił o tym wielokrotnie, także do nas, pielgrzymów Radia Maryja. Dlatego wspierał duchowo nasze Radio, wyznaczał mu zadania i kierunki działania oraz nieustannie zawierzał Maryi, która jest Gwiazdą Nowej Ewangelizacji – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

W homilii ks. bp Wiesław Alojzy Mering podkreślał znaczącą rolę, jaką współcześnie odgrywa Radio Maryja. To właśnie ta rozgłośnia uczy Polaków prawidłowego stosunku do Europy. – Dziękujemy Radiu Maryja za miłość, jakiej uczy nas w stosunku do Europy. Za ukazywanie powodów do dumy z europejskiej tradycji, kultury i dziedzictwa – podkreślał kaznodzieja. Zauważył przy tym, że Radio demaskowało także wszelkie kłamstwa o katastrofie smoleńskiej.

Obok działalności ewangelizacyjnej i wychowawczej przewodniczący Liturgii przypomniał, że to toruńska rozgłośnia upomniała się o dobre imię Polaków, którzy ratowali Żydów podczas holokaustu. – Polacy ratowali Żydów w czasie piekła II wojny światowej. To polskie serca były gotowe zapłacić ewangeliczną, najwyższą cenę. Nikt nie ma większej miłości niż ten, co daje swoje życie za przyjaciół swoich – powiedział ksiądz biskup.

Tradycyjnie uroczystości powstania Radia Maryja odbędą się również w Bydgoszczy. Eucharystia w intencji Radia i Rodziny sprawowana będzie w sobotę, 9 grudnia, w katedrze św. Marcina i Mikołaja.

Rafał Stefaniuk