• Czwartek, 26 kwietnia 2018

    imieniny: Marzeny, Klaudiusza

Kongres 590 – druga odsłona

Czwartek, 16 listopada 2017 (20:44)

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce odbyła się inauguracja jednej z najważniejszych imprez gospodarczych w kraju – Kongresu 590 pod hasłem „Uwalniamy Polski Potencjał”.

Nazwa Kongresu 590, który w podrzeszowskiej Jasionce odbywa się po raz drugi, bierze swoją nazwę od pierwszych trzech cyfr kodu kreskowego znajdującego się na wszystkich produktach wytworzonych w Polsce. W tym spotkaniu świata biznesu i polityki udział biorą eksperci, ludzie biznesu i finansów oraz kilka tysięcy przedsiębiorców. Kongres 590 oficjalnie otworzył prezydent Andrzej Duda, który podsumowując dokonania dwóch lat rządów Zjednoczonej Prawicy, podkreślił, że impreza ta wpisuje się w obszar współpracy między polskimi władzami a szeroko pojętym biznesem. 

– Chociaż oczywiście mamy potężne, wielkie, konkurujące na świecie przedsiębiorstwa, przede wszystkim oparte o kapitał państwowy, publiczny, to jednak większość zatrudnionych to pracownicy, którzy są w stanie osiągnąć dochód i utrzymać swoje rodziny dzięki innowacyjnej myśli, dzięki pracy, dzięki zaangażowaniu oraz dzięki pomysłom biznesowym zwykłych, przeciętnych obywateli, Polaków zakładających działalność gospodarczą – akcentował prezydent Duda.

Podkreślił też, że polska gospodarka nie będzie się rozwijała w sposób prawidłowy, jeżeli pracownicy nie będą dobrze wynagradzani.

– Moją ambicją jest, żebyśmy zbliżali się poziomem płac do Europy Zachodniej. Polska nie może być tanią siłą roboczą. Apeluję do rządu, aby stwarzał jak najlepsze warunki do tego, żeby pojawiały się nakłady na inwestycje. Do tego potrzebna jest dobra akcja kredytowa, którą chcemy stworzyć – mówił prezydent Duda, który do przedsiębiorców zaapelował o odwagę inwestowania. – Żeby Podkarpacie było jak Bawaria, wszyscy musimy włożyć wiele wysiłku, ale wierzę, że to się uda, bo jesteśmy narodem wytrwałym i ambitnym – akcentował prezydent RP.

Głos podczas inauguracji Kongresu 590 zabrała też premier Beata Szydło, która podkreśliła, że Polska, która się rozwija, to miejsce, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. – Tradycja, nowoczesność i doskonałe połączenie wartości i zasad, otwarci ludzie, którzy są zaradni i potrafią realizować wspaniałe przedsięwzięcia – ludzie, którzy bardzo cenią sobie wartości rodzinne i dbają o to, ludzie ciekawi świata – takiej Polski chcemy. Tak, Polska i Polacy mają zasady i ci, którzy mają pieniądze, muszą się nauczyć tego, że jest w Europie państwo, które ma zasady, ma pieniądze i będzie tych pieniędzy miało jeszcze więcej – akcentowała premier Szydło.

Mariusz Kamieniecki