• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Dni Polskiej Kultury

Piątek, 22 czerwca 2012 (12:23)

Msza Św., nadanie sztandaru polskiej szkole im. Karoliny Lanckorońskiej, defilada oraz liczne koncerty odbyły się wczoraj w ramach Dni Kultury Polskiej w Nowym Rozdole na Ukrainie.

Placówka, założona przez Towarzystwo Pomocy Polakom „Wielkie Serce”, ma potężny udział w rozwoju polskiej kultury i utrzymaniu patriotycznego ducha wśród Polaków mieszkających na Ukrainie. Wszystkie te działania zostały docenione zarówno wśród rodaków w kraju jak i za wschodnią granicą. Nagrodą za wkład w promowanie polskości było nadanie szkole sztandaru.

Na uroczystości obecne były liczne delegacje, m. in. reprezentujący władze państwowe Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd. Wśród gości byli także przedstawiciele władz kilku samorządów, w tym Grodziska Mazowieckiego i Łowicza,  burmistrzowi i urzędnikom towarzyszyły łowiczanki w tradycyjnych, regionalnych strojach. Do palcówki przybyli także przedstawiciele władz Nowego Rozdolu (obwód lwowski) i rejonu mikołajewskiego.

Oficjalna część obchodów – informuje „Kurier Galicyjski” - rozpoczęła się od przemarszu gości przed szkołą do pięknie odrestaurowanego, barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w pobliskich Brzozdowcach. Tam odbyła się Msza św. w intencji placówki, w czasie której poświęcono nowy sztandar. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości powrócili na szkolny plac, gdzie uczniowie złożyli ślubowanie przed nowym sztandarem.

Po zakończeniu części oficjalnej podopieczni placówki zaprezentowali część artystyczną. Uczniowie zaprezentowali widowni najważniejsze wydarzenia z życia patronki swojej szkoły Karoliny Lanckorońskiej, która przeżyła 102 lata, służąc wiernie  swojej ojczyźnie.

Głównym punktem Dnia Kultury Polskiej była defilada ulicami miasta do centralnie usytuowanego pomnika Tarasa Szewczenki. Jak relacjonuje „Kurier Galicyjski” przemarsz tak wielkiego pochodu, w asyście wojska polskiego, był niespotykanym wydarzeniem w Nowym Rozdolu i wywołał ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców tego małego miasteczka. Pod pomnikiem poety odegrano hymny narodowe Polski i Ukrainy, a następnie wysłuchano krótkich przemówień i złożono kwiaty. Podniosłego charakteru całemu wydarzeniu nadawała gra orkiestry 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa pod dowództwem kpt. Andrzeja Kufla. Defilada zakończyła się przed Pałacem Kultury, gdzie orkiestra dała pokaz musztry paradnej. Dni Kultury Polskiej zwieńczyła uroczysta akademia w domu kultury, w czasie której śpiewano pieści patriotyczne zarówno polskie jak i ukraińskie.

Izabela Kozłowska