• Niedziela, 18 lutego 2018

    imieniny: Bernadety, Konstancji

Legia – kierunek Finlandia

Poniedziałek, 19 czerwca 2017 (20:07)

Piłkarze Legii Warszawa nie powinni mieć problemów z przejściem IFK Mariehamn w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów, ale na lekceważenie tego rywala absolutnie nie będą mogli sobie pozwolić.

IFK Mariehamn to taki fiński Leicester City. Tak bowiem jak klub z Anglii zaszokował piłkarską społeczność w swoim kraju (ba, zaszokował kibiców na całym świecie), tak IFK Mariehamn zadziwił fanów futbolu w Finlandii. To co prawda klub z bogatą historią, bo założony w 1919 roku, ale przez ogromną część swych dziejów nie mógł się pochwalić żadnym spektakularnym sukcesem. Dopiero w 2015 roku sięgnął po krajowy puchar, a rok później sprawił ogromną sensację, zdobywając tytuł mistrzowski. To było wielkie wydarzenie, bo nikt nie spodziewał się takiego wyniku klubu z 12-tysięcznego miasta, rozgrywającego swe mecze na kameralnym stadionie o pojemności zaledwie 4 tysięcy widzów. W minionym sezonie piłkarze IFK okazali się lepsi od najbardziej utytułowanego klubu w Finlandii HJK Helsinki oraz broniącego mistrzostwa SJK Seinajoki.

I ten sam fakt nakazuje czujność i ostrożność. Bo choć wszystko w zbliżającej się rywalizacji przemawiać będzie za Legią, piłkarze mistrzów Polski muszą pamiętać, że naprzeciw nich stanie rywal potrafiący sprawiać sensację. Oczywiście faworytem dwumeczu, który odbędzie się w dniach 11-12 lipca oraz 18-19 lipca będą warszawianie, faworytem wręcz zdecydowanym. Na Łazienkowskiej myślą bowiem tylko o tym, co zrobić, by po raz drugi z rzędu awansować do fazy grupowej Champions League. To cel, najważniejszy cel drużyny prowadzonej przez Jacka Magierę.

Swoich rywali poznali dziś również dwaj nasi przedstawiciele w Lidze Europejskiej. I tak Jagiellonia Białystok w pierwszej rundzie kwalifikacji zmierzy się z gruzińskim Dinamem Batumi, a jeśli go pokona, spotka się z azerskim FK Gabala. Lech Poznań w pierwszej rundzie zagra z FK Pelister Bitola z Macedonii, a potem – w przypadku awansu – jego rywalem będzie FK Haugesund (Norwegia) lub Coleraine FC (Irlandia Północna). Mecze pierwszej rundy odbędą się 29 czerwca i 6 lipca, a kolejnej – 13 i 20 lipca.

Trzeci nasz przedstawiciel w LE, Arka Gdynia, zmagania rozpocznie od trzeciej rundy.

 

Piotr Skrobisz