• Niedziela, 18 lutego 2018

    imieniny: Bernadety, Konstancji

Jasna Góra – Warszawa

Maryja u Wyklętych

Sobota, 17 czerwca 2017 (03:28)

Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej została ofiarowana do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się w ostatni wtorek w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, po Apelu, któremu przewodniczył paulin o. dr hab. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Obraz poświęcił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wizerunek przekazał o. Marian Waligóra OSPPE, przeor klasztoru na Jasnej Górze.

Udział w uroczystości wziął dyrektor muzeum dr Jacek Pawłowicz. To z jego inicjatywy kopia Jasnogórskiej Ikony trafiła do muzeum. Na uroczystości obecni byli też pracownicy i przyjaciele muzeum, w tym o. Jacek Pleskaczyński SJ.

– Tego dnia, 13 czerwca, gdy była przekazywana kopia obrazu, na Apelu Jasnogórskim szczególnie podkreślano 40. rocznicę wykradzenia uwięzionego przez komunistyczne władze obrazu Matki Bożej Nawiedzenia. Maryja w znaku Ikony Jasnogórskiej ponownie ruszyła wtedy w Polskę. Odnosząc przekazanie obrazu dla muzeum do tego wydarzenia, należy podkreślić, że Matka Boża, do której tak żarliwie się przyznawali obrońcy naszej niepodległości, teraz idzie do nich, do miejsca ich kaźni – podkreśla o. Pleskaczyński.

– Muzeum jest miejscem uświęconym męczeństwem wielu wybitnych Polaków, wśród nich ks. abp. Antoniego Baraniaka. Zwycięskie przetrwanie tortur nie było możliwe bez duchowego oparcia się na wierze, na czci do Matki Bożej – podkreśla kapłan. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek